Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Obłoki śmierci”. Jest zwiastun intrygującego dokumentu

Bolimów – w samym środku współczesnej Polski. To tutaj ludzkość przekroczyła kolejną granicę zła. W tym właśnie miejscu, w 1915 roku, po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Polskę z mapy Europy.

Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść w świat, którego już nie ma, by zrozumieć mechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli i ku przestrodze dla potomnych.

Po raz pierwszy „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” zostały zaprezentowane szerokiej publiczności podczas 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Nieprzypadkowo film został zaprezentowany pierwszego dnia imprezy, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, tak mówiła o filmie podczas spotkania z twórcami:

Zwykle do takich pomysłów na fabularyzowane dokumenty podchodzę z dużym dystansem, jednak kiedy zaczęłam oglądać film, to z każdą chwilą mój dystans się zmniejszał, dlatego że osiągnęliście tu bardzo dobry efekt. To połączenie materiałów archiwalnych, do których udało wam się dotrzeć, a jednocześnie dokręcenie scen, które tak bardzo działają na widza, na wyobraźnię i uzupełniają też niezwykle całą opowieść, spowodowało, że pomyślałam, że to jest rzeczywiście duża sztuka.

Miesiąc później film znalazł się w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego. Jury konkursu w składzie: Jadwiga Hučková, Małgorzata Imielska i Mateusz Demski przyznało filmowi „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” wyróżnienie „za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej”.

Jesienią 2020 film po raz pierwszy został pokazany zagranicznej publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cardiff, gdzie zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a następnie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały także Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi.

Operator filmu Kacper Wójcicki nominowany był za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021. Film do obejrzenia w kinach od 5 listopada.

Autor: Ł. Adamski/mat.prasowe
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, dokument
Zdumiewająca przemiana Mateusza Damięckiego. Zobacz fragment „Furiozy”

Mateusz Damięcki zagrał swoją rolę życia. W „Furiozie” wcielił się w postać, której - patrząc na jego wcześniejsze filmowe angaże - większość widzów raczej by się...

Zamknij
RadioOlsztynTV