Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obelisk na 100-lecie niepodległości podzielił mieszkańców Pielgrzymowa w gminie Kozłowo

Sporny obelisk w Pielgrzymowie

Z inicjatywą postawienia obelisku wystąpił Ryszard Doliński, który przez 22 lata był sołtysem Pielgrzymowa.

Za jego kadencji wieś zdobyła tytuł najpiękniejszej w gminie, za zagospodarowanie gminnego placu. Na nim miał stanąć obelisk. Ryszard Doliński wystąpił do wójta o pomoc i zgodę na postawienie obelisku. Do wniosku załączył 37 podpisów mieszkańców oraz pismo od wojewody z poparciem dla tej inicjatywy. Wójt zgłosił sprawę do sołtys Beaty Zalewskiej, która nie wyraziła na to zgody.

00:00 / 00:00

Pan Doliński nie przyszedł do mnie jako do sołtysa i nie porozmawiał ze mną, że ma taką propozycję (…) Zaczął sam, jak ja to mówię za przeproszeniem, od psiej dupy. Lekceważy nas. Nie zgodziliśmy się, na to żeby gmina dołożyła się do obelisku, bo chcieliśmy te pieniądze wydać na przystanek dla dzieci.

Wójt Marek Wolszczak nie wydał zgody na postawienie obelisku.

00:00 / 00:00

Przyszło około 30 mieszkańców. Większość opowiedziała się za tym, żeby na tej gminnej działce nic nie stawiać (sołtys Beata Zalewska podała nam, że przeciw zagłosowało 15 osób – przypis redakcji). Na zebraniu nie stawił się pan Doliński. Zarzucał, że w ogłoszeniu nie podano co będzie tematem spotkania. Cel jest szczytny, obelisk na 100-lecie Niepodległej Polski, ale mieszkańcy nie chcą. To konflikt między mieszkańcami, a nie między urzędem i mieszkańcami. To mieszkańcy muszą najpierw dojść między sobą do porozumienia, ja nie mogę, jako wójt, opowiadać się po żadnej ze stron.

Wójt Kozłowa zaproponował postawienie obelisku w Kozłowie. Jednak Ryszard Doliński ogłosił zbiórkę pieniędzy i wraz z grupą mieszkańców postawił obelisk, bez zgody gminy.

00:00 / 00:00

Sama tablica z napisem kosztuje 1000 złotych. Grupa mieszkańców chętnie się złożyła i wspólnie przygotowaliśmy teren pod obelisk. Będziemy też o to miejsce dbali, gmina nie poniesie żadnych kosztów. Na tablicy zamieściliśmy słowa Św. Jana Pawła II: „Nie chciejcie Ojczyzny, która by was nic nie kosztowała” oraz Bóg Honor Ojczyzna. Bo my jesteśmy bardzo religijni. Zapraszam wszystkich mieszkańców na uroczyste odsłonięcie obelisku 11 Listopada w setną rocznice urodzin Niepodległej Polski.

Sołtys Beata Zalewska zgłosiła sprawą postawienia obelisku do nadzoru budowlanego. Napisała, że obelisk został postawiony na działce gminy, bez zgody gminy.

Ryszard Doliński przy obelisku w Pielgrzymowie

Autor: A.Socha
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Po emisji materiału otrzymaliśmy oświadczenie sołtys Beaty Zalewskiej oraz Ryszarda Dolińskiego:

Oświadczenie Beaty Zalewskiej

Pan Doliński postawił ten obelisk bez jakichkolwiek pozwoleń, usunął wierzby, obraził mnie, jak i mieszkańców, twierdząc że rządzi nami alkohol. To są pomówienia. Ludzie wierzący tak nie postępują. Ja jako sołtys jestem za mieszkańcami tej wsi i pragnęłam zintegrować wieś.

Pragnę jeszcze dodać, że tak religijni ludzie powinni pomagać sobie a nie nastawiać ludzi przeciw sobie. Wieś jest podzielona od kilku lat.

Beata Zalewska

Oświadczenie Ryszarda Dolińskiego

Przepraszamy za słowo „gorzała”.

Ryszard Doliński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w spór, niepodległość, obelisk, 100-lecie, Pielgrzymowo
W Ełku odsłonięto Bramę Niepodległości. Łuk upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę wolności

Brama Niepodległości nawiązująca do łuku triumfalnego stanęła  przy kościele pod wezwaniem Jana Pawła II w Ełku. Jej pomysłodawcą był proboszcz parafii ksiądz Tadeusz Białous. Chcieliśmy uczcić...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV