Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Obchody Bitwy pod Grunwaldem bez inscenizacji, za to z wizytami prezydentów Polski i Litwy

Archiwum RO. Grunwald 2014, fot. A. Skrago

Prezydenci Polski i Litwy spotkają się przed południem na polu bitwy pod Grunwaldem, by uczcić 610. rocznicę zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego. W tym roku, z powodu pandemii nie będzie inscenizacji bitwy.

Posłuchaj relacji Karola Surówki

00:00 / 00:00

W obchodach upamiętniających bitwę pod Grunwaldem wezmą również premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis, a także Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie – Krzyżaków – Frank Bayard.

Rzecznik rządu Piotr Müller chwali bliskie relacje polsko-litewskie. Wczoraj w Warszawie premierzy obu państw poruszyli kwestie budżetowe oraz funduszu odbudowy, które będą omawiane na piątkowo-sobotnim szczycie w Brukseli.

00:00 / 00:00

Dzisiaj Andrzej Duda i Gitanas Nauseda wygłoszą przemówienia na polach Grunwaldu. Spotkają się też w mniejszym gronie na rozmowach o sprawach europejskich. Prezydenci odsłonią obelisk, który powstał z inicjatywy Litwinów. Widać na nim herb Pogoni i napis w dwóch językach: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo

W tym roku, z powodu pandemii nie będzie inscenizacji bitwy. Relacje z wydarzenia na antenie Radia Olsztyn od godziny 11.

Program wydarzenia:

Godz. 11.00 

– Wystąpienie Prezydentów RP i RL
– Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Grunwaldzkim

Godz. 12.30 

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie kamienia upamiętniającego Bitwę pod Grunwaldem z udziałem Prezydentów RP i RL (Pola Grunwaldzkie, Aleja Pomnikowa)

Godz. 13.15

Rozmowa Prezydentów RP i RL (Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)

 

Redakcja: Ł. Sadlak/ A. Chmielewska za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grunwald, inscenizacja, bitwa pod Grunwaldem, Andrzej Duda
Zbigniew Ziejewski: Obywatele potraktowali wybory jako obowiązek. Marcin Kulasek: Szanujemy reguły demokracji

O wyborach prezydenckich i reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiali w Porannych Pytaniach  posłowie Zbigniew Ziejewski (PSL) i Marcin Kulasek (Lewica). - Jeśli prezydent przeprasza za swoje...

Zamknij
RadioOlsztynTV