Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O sędziach pokoju i inwestycjach z Polskiego Ładu. Posłuchaj Porannych Pytań

O projekcie ustawy o sędziach pokoju i inwestycjach z programu Polski ład rozmawiali w Porannych Pytaniach Marcin Kulasek – sekretarz generalny Nowej Lewicy oraz poseł PiS Wojciech Kossakowski.

W południe prezydent Andrzej Duda ma przedstawić wspólnie z Paweł Kukizem projekt ustawy o sędziach pokoju.

Marcin Kulasek zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie współpracowało w Sejmie przy tworzeniu ustawy o sędziach pokoju. – Projekt ustawy mamy od dawna i złożyliśmy go – podkreślił.

Na październikowym kongresie wpisaliśmy ten projekt i tę ustawę w nasz program. Sędziowie pokoju przyczynią się do tego, że w każdej gminie będzie można rozstrzygać proste sprawy cywilne i sprawy o wykroczenia. Projekt, który zgłoszą rządzący, który wpłynął do Sejmu, przeanalizujemy i będziemy chcieli pracować nad jego ostatecznym kształtem.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski przypomniał, że to Paweł Kukiz od dawna zabiegał o wprowadzenie sędziów pokoju.

Zgodnie z założeniami tego projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i o wykroczenia – na przykład do 10 tysięcy złotych. Wybierani byliby w wyborach powszechnych na 6-letnią kadencję. To są te zmiany, które w zasadzie od wielu lat zapowiadał Paweł Kukiz. Totalna opozycja, Donald Tusk nigdy się do tego nie przychylili. To rząd Zjednoczonej Prawicy wykazał chęć współpracy z Pawłem Kukizem.

Goście Porannych Pytań odnieśli się także do informacji, że na Warmię i Mazury może trafić ponad miliard złotych.

Należy pamiętać, że środki wydawane w ramach Polskiego Ładu pochodzą z długu zaciągniętego przez państwo w Banku Gospodarstwa Krajowego. Trzeba inwestować lokalnie. Nie będziemy krytykować tych inwestycji, ale trzeba mieć z tyłu głowy, że one realizowane są na kredyt

– stwierdził poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski nie krył radości z tego, że samorządy w regionie otrzymają duże wsparcie inwestycyjne.

Mamy te wielkie inwestycje i wielkie pieniądze, jakie trafią szczególnie tu do północno-wschodniej części województwa, bardzo mnie cieszą. Miałem okazję spotkać się z wójtami, być na miejscu inwestycji, które miały powstać i mieszkańcami, którzy dziękowali i doceniali to, że się staramy.

W tym tygodniu z Polskiego Ładu do powiatu oleckiego trafiło ponad 36 mln zł, do Olecka ponad 12 mln zł, do Ełku 27 mln zł, a do Kalinowa ponad 5,5 mln zł. Wydminy czeka największa inwestycja w historii gminy, warta 11 mln zł.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Marcinem Kulaskiem i Wojciechem Kossakowskim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: K. Ośko

Więcej w PiS, Prawo i Sprawiedliwość, sądy, sędziowie, Marcin Kulasek, Wojciech Kossakowski, Nowa Lewica
Kongres Nowej Lewicy i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego tematami Porannych Pytań

Dzisiaj dojdzie do kongresu zjednoczeniowego Nowej Lewicy - zapowiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł SLD Marcin Kulasek, ubiegający się o stanowisko sekretarza generalnego Nowej Lewicy....

Zamknij
RadioOlsztynTV