Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowy prezydent Andrzej Duda zaprzysiężony

Andrzej Duda, jeszcze jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta w Studiu Elbląg. Fot. Aleksandra Żyła

Nowy prezydent RP objął urząd po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Dotrzymam obietnic – zapewniał nowy prezydent Andrzej Duda. Apelował też o wzajemny szacunek.

Tuż po tym na sali sejmowej wygłosił swoje pierwsze orędzie:

00:00 / 00:00

Andrzej Duda zapewnia, że jest gotowy – we współpracy z szefem MSZ, by działać ku wzmocnieniu polskiej polityki regionalnej.

Duda mówił przed zgromadzeniem narodowym, że jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa kraju jest ścisła współpraca z państwami z naszego regionu:

00:00 / 00:00

Według Andrzeja Dudy, to właśnie dobre stosunki z sąsiadami są gwarantem spokoju i bezpieczeństwa.

Orędziu przysłuchiwali się obok posłów i senatorów, także byli prezydenci – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

– Ciekawe – tak orędzie Andrzeja Dudy ocenia Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent liczy, że spełni się obietnica dotycząca budowania szacunku wśród polityków i szacunku do polityki.

00:00 / 00:00

Dla Kwaśniewskiego, ciekawy był wątek dotyczący polityki zagranicznej, konkretnie mówiący o zwiększeniu aktywności NATO w naszym regionie Europy wobec geopolityki i agresywności rosyjskiej.

Aleksander Kwaśniewski pochwalił też koncepcję utworzenia przy prezydencie biura zajmującego się sprawami Polaków mieszkający poza granicami kraju.

Jedni dają na starcie szansę, inni od początku sceptycznie podchodzą do rozpoczętej prezydentury Andrzeja Dudy.

Beata Bublewicz, poseł PO z Olsztyna powiedziała Radiu Olsztyn, że jest zaskoczona miejscami prowokującym tonem w pierwszym orędziu Andrzeja Dudy:

00:00 / 00:00

Orędzie niczym się nie wyróżniało, ale było dobre i nie mam do niego zastrzeżeń – powiedział Radiu Olsztyn Stanisław Żelichowski, poseł PSL po orędziu nowego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej:

00:00 / 00:00

Magdalena Daniel ze stowarzyszenia Nowoczesna ma nadzieję, iż Andrzej Duda będzie prezydentem wszystkich Polaków tłumiącym obecne konflikty:

00:00 / 00:00

Zdaniem lidera Ruchu Społecznego RP Sławomira Izdebskiego Andrzej Duda niewiele zmieni:

00:00 / 00:00

Andrzej Duda został wybrany na urząd prezydenta 26 maja. W drugiej turze wyborów pokonał dotychczasowego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

(kdym/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wypił, poszedł popływać i utopił się

Tragicznie zakończyło się spotkanie znajomych na niestrzeżonej plaży jeziora Gronowskiego. Ciało 47-letniego mężczyzny z gminy Braniewo wyłowili płetwonurkowie ze straży pożarnej. Ze wstępnych ustaleń policji wynika,...

Zamknij
RadioOlsztynTV