Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowy pomysł dla pracę dla młodych

2 miliardy 800 tysięcy złotych – tyle rząd przeznaczył na aktywizację młodych na rynku pracy. Projekt Praca dla młodych ruszył 1 stycznia i będzie trwał 2 lata.

Po podziale na Warmię i Mazury trafiło 141 milionów złotych, które zostały rozdysponowane na poszczególne Powiatowe Urzędy Pracy. Wiesław Drożdżyński, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wyjaśnia, że program to gwarancja 2-letniego zatrudnienia na umowę i pracę.

Pracodawca za zatrudnienie młodej osoby otrzyma przez rok dofinansowanie na wynagrodzenia i składki ubezpieczeniowe, w wysokości płacy minimalnej. W zamian za tę pomoc, przez kolejny rok będzie musiał nadal zatrudniać pracownika, ale już z własnych środków.

Dzięki rządowemu projektowi umowę o pracę ma dostać 100 tysięcy młodych Polaków do 30 roku życia.

Tymczasem Mirosław Hiszpański, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych w Olsztynie sądzi, że niewielu przedsiębiorców się na to skusi. Jak mówi, pracodawcy zatrudniają pracowników z kompetencjami, a nie dlatego że dostaną za nich subwencje. Zdaniem Hiszpańskiego za kilka lat rynek pracy w rozumieniu etatów długookresowych przestanie istnieć ze względu na zmieniającą się rzeczywistość.

Coraz nowsze technologie sprawiają, że pracodawcy potrzebują wciąż bardziej wykwalifikowanych, zatrudnianych na elastyczne umowy. Od kilku lat na Warmii i Mazurach bezrobocie wśród młodych spada. Dzięki różnym projektom aktywizacji jeszcze 3-4 lata temu ten udział wynosił 25 procent, w tej chwili utrzymuje się na poziomie około 16 procent.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

00:00 / 00:00

(dgrzym/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, młodzi, aktywizacja, program
Ostatnie dni Prosumenta

Tylko dziś i jutro można składać wnioski o dofinansowanie na kupno i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii w programie Prosument, przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV