Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowoczesny system na polsko-rosyjskiej granicy

Na polsko-rosyjskiej granicy powstanie system czujników i kamer. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo granicy na wschodzie kraju.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej rozpoczął wstępne prace związane z budową bariery elektronicznej na polsko-rosyjskiej granicy. System czujników i kamer powstanie wzdłuż wschodniej granicy.

Trwają prace w terenie, gdzie weryfikujemy, jak będzie przebiegać perymetria (bariera elektroniczna) i typujemy obiekty, w których będą zainstalowane urządzenia do odbioru sygnałów. Chodzi o sygnały, które będą przekazywane bezpośrednio po nielegalnym przekroczeniu granicy przez osoby albo pojazdy

– powiedziała rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Program Modernizacji dla Straży Granicznej na lata 2022-2025 zakłada budowę tak zwanej perymetrii wzdłuż granicy wschodniej, m.in. na odcinku polsko-rosyjskim. Perymetria składać się będzie z czujników ruchu i kamer. System na odcinku służbowej odpowiedzialności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG, nadzorować będą funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Obecnie straż graniczna prowadzi prace koncepcyjne i planistyczne związane z budową perymetrii.

Jak przypomniała mjr Aleksandrowicz, obecnie na granicy polsko-rosyjskiej działa system 6 wież obserwacyjnych, które są rozmieszczone od zachodniej części od Braniewa do wschodniej części po Dubeninki. Straż graniczna ma także do dyspozycji pojazdy obserwacyjne, kamery termowizyjne, kamery do obserwacji w dzień i w nocy, gogle. W warmińsko-mazurskim oddziale służbę pełni ok. 1300 funkcjonariuszy.

Obecnie czynne są dwa drogowe przejścia z obwodem kaliningradzkim: w Bezledach i Grzechotkach. Zawieszony jest ruch w Gołdapi i Gronowie. Polsko-rosyjska granica jest zamknięta dla ruchu turystycznego, przekraczać ją mogą m.in. Polacy wracający z Rosji do Polski i Rosjanie wracający do obwodu kaliningradzkiego. Granica polsko-rosyjska przebiega wzdłuż naszego województwa i ma ok. 200 kilometrów.

W ramach Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2022-2025 Straż Graniczna planuje zbudowanie bariery elektronicznej na całej lądowej zewnętrznej granicy UE: z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż graniczna, kamery, granica polsko-rosyjska
Pogranicznicy z Warmii i Mazur rozbili grupę handlującą nielegalnym towarem

Funkcjonariusze straży granicznej z Grzechotek rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie województwa łódzkiego. Teraz do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wpłynął akt oskarżenia przeciwko 11 osobom,...

Zamknij
RadioOlsztynTV