Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe zasady na stacjach kontroli pojazdów. Od dziś rusza program CEPiK

Dziś rusza Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

Uruchomienie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców  oznacza  zmiany podczas przeglądów okresowych. Zgodnie z nowymi zasadami za przegląd zapłacimy z góry,  nie będzie też można  uprawiać tzw.  turystyki rejestracyjnej.

Nowy system pozwoli na sprawdzenie, czy kierowca nie próbuje mimo negatywnego wyniku kontroli, zarejestrować pojazdu w innym punkcie. Jeśli okaże się, że diagnosta wykrył  jakieś usterki, kierowca będzie miał 2 tygodnie na naprawę i powrót na tę samą stację. Za powtórny przegląd  trzeba będzie dopłacić – średnio 20 złotych za każdą poprawiona usterkę.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Wyjątkiem w opłacie z góry za przegląd będzie płatność na podstawie faktury VAT, co jest ukłonem w stronę przedsiębiorców zarządzających flotą. Do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) będą też trafiać informacje o zabezpieczeniach na pojeździe, na przykład jego zajęciu przez organ egzekucyjny czy o zabezpieczeniu majątkowym. To ważne dla ich potencjalnych kupców.

Uruchomienie CEP to drugi etap wdrażania systemu CEPIK 2.0. Kolejny – czyli Centralną Ewidencję Kierowców zaplanowano na marzec przyszłego roku.

W nowych regulacjach jest też możliwe zatrzymywanie przez straż graniczną dowodów rejestracyjnych pojazdów i pozwoleń czasowych na prowadzenie auta.

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auto, przegląd, samochód, POJAZD, diagnostyka, CEPiK
Prawdziwa komedia omyłek. Nie zauważył, że odjechał cudzym autem

Dwa prawie identyczne auta zaparkowane obok siebie były przyczyną niecodziennej pomyłki. Policja otrzymała zgłoszenie o kradzieży volkswagena golfa z parkingu pod jednym ze sklepów w Grabowie...

Zamknij
RadioOlsztynTV