Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna, STYL i ZDROWIE, Regiony
Nowe podejście do alergii pokarmowych u dzieci. Trwa konferencja specjalistów

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Alergie pokarmowe u dzieci stają się coraz większym problemem zdrowotnym. Dotyczą około 10 procent małych pacjentów w Polsce.
Jak można im skutecznie pomóc w oparciu o najnowsze rekomendacje rozmawiają w Tomaszkowie koło Olsztyna wybitni eksperci z Polski i Stanów Zjednoczonych.
Pediatra, gastrolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Andrea Horvath zwrócił uwagę, że jednym z błędów jest opóźnianie wprowadzenia do diety dziecka pokarmów potencjalnie alergizujących.
Rozpoznajemy u dziecka alergię na białka mleka krowiego, ale już na wszelki wypadek rodzice nie wprowadzają innych alergenów, pszenicy, orzechów. Proszę pamiętać, że ta różnorodność diety, to, że eksponujemy przewód pokarmowy na różne alergeny pokarmowe, sprzyja zarówno nabywaniu tolerancji, jak również na cały kształt funkcjonowania
– wyjaśniła.
Prof. Anna Nowak-Węgrzyn ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Nowym Jorku podkreśla, że dużo się zmieniło w leczeniu najciężej chorych dzieci.
Na początku było unikanie pokarmu. Czekamy, aż dziecko wyrośnie. Leczymy te reakcje uboczne, takie niezamierzone. Natomiast teraz możemy zaoferować pacjentom immunoterapię. Są leki biologiczne, także jest dużo możliwości. Pacjenci mogą wybrać, czy wolą unikać tego pokarmu, a niektórzy wybierają właśnie immunoterapię
– powiedziała.
Dobra wiadomość jest taka, że większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej. Konferencja, której współorganizatorem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, zakończy się w piątek.
Posłuchaj wypowiedzi

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Fot. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Autor: A. Lipczyńska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy