Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Nowe paliwo na stacjach. Jak wpłynie na pracę silników?
Nowy rok, nowe paliwo na stacjach. Benzynę 95-oktanową o symbolu E5, czyli z zawartością do pięciu procent biokomponentów, zastępować będzie paliwo, w którym będzie ich dwukrotnie więcej, bo do 10 procent.
Niższą zawartość bioetanolu będą miały tylko paliwa premium, jak 98. Posiadacze starszych generacji pojazdów obawiają się, że większa dawka biokomponentów wpłynie niekorzystnie na pracę i żywotność silników.
Eksperci mówią jednak, że takich zagrożeń raczej nie ma. Takiego zdania jest prof. Sławomir Wierzbicki, kierownik Katedry Mechatroniki Wydziału Nauk Technicznych UWM.
Raczej będzie to paliwo bezpieczne dla naszych silników. Owszem, będzie się troszeczkę różniło od tego, którego powszechnie używamy. Natomiast nie powinno to negatywnie wpływać na pracę silnika. Być może, rzeczywiście, jakiś silnik będzie gorzej radził sobie z tym paliwem, natomiast wydaje się, że ten dodatek nie powinien wpłynąć na silniki. Tym bardziej, że te 10 procent to granica maksymalna. Niektórzy mówią, że to będzie 6%, a może 8%
– powiedział Radiu Olsztyn prof. Wierzbicki.
Benzynę E10 można stosować do znaczącej większości aut na benzynę wyprodukowanych po 2009 roku, a nawet na przełomie wieku. Informuje o tym naklejka pod klapką wlewu paliwa albo instrukcja. Działa też wyszukiwarka na stronach Ministerstwa Klimatu, gdzie takie dane znajdziemy pod adresem e10.klimat.gov.pl, wpisując markę, model i rok produkcji auta.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska