Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowe dane o bezrobociu. „Sytuacja na rynku pracy ma się dobrze”

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że stopa bezrobocia we wrześniu 2023 r. wyniosła 5,0 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniła się.

Według danych GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 776,0 tys. wobec 782,5 tys. osób miesiąc wcześniej.

– Potwierdzone przez GUS szacunki MRiPS wskazują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce ma się dobrze, najlepiej od lat – przekazała minister rodziny Marlena Maląg. – Bezrobocie jest nie tylko jednocyfrowe – dla przykładu, jak wskazuje GUS, w końcu września 2014 roku wynosiło 11,5 proc. – ale tak dobrych wyników nie notowaliśmy od trzech dekad – zaznaczyła minister.

Jak dodała, najniższe bezrobocie ponownie odnotowano w Wielkopolsce. Z danych MRiPS wynika, że wynosi ono zaledwie 3 proc. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 7,9 proc.

– Naturalnie w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu poziomu bezrobocia ze względu na zakończenie prac sezonowych, takie tendencje są normalne i obserwujemy je każdego roku – podkreśliła Maląg.

Autor: K.  Kropiwiec (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w bezrobocie, GUS, zatrudnienie
Szkolenia w branży IT dla mieszkańców regionu. Nowy pomysł Ministerstwa Cyfryzacji

Zmniejszenie bezrobocia, a także poprawa jakości świadczenia usług publicznych na Warmii i Mazurach. Takie cele ma m.in. projekt Ministerstwa Cyfryzacji, który dotyczy szkoleń zawodowych w branżach...

Zamknij
RadioOlsztynTV