Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nowa poradnia dla dzieci i młodzieży. Pomoże radzić sobie z osamotnieniem i bezsilnością

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Widząc osamotnienie i bezsilność w radzeniu sobie z problemami w Olsztynie powstała Poradnia Latarnia. To miejsce, gdzie młodzież z całego województwa warmińsko-mazurskiego znajdzie pomoc psychologiczną.

Jak mówi Ewa Giska z poradni, oferta w dużym stopniu skierowana jest do dzieci, które po czasie pandemii straciły równowagę.

Po pandemii mamy dużo więcej fobii społecznych, dużo więcej zaburzeń psychicznych. Odcięcie od relacji rówieśniczych, czyli kluczowych w tym okresie nastoletnim, spowodowało jeszcze większe wycofanie. Na oddział dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego nieustannie każdego dnia przyjeżdżają dzieci 10-letnie, młodzież. Nie było czegoś takiego, że myśli czy plany samobójcze miały tak małe dzieci.

00:00 / 00:00

Jak mówi założycielka poradni – obecnie depresja ma twarz licealistki.

Badania, które są w trakcie opracowywania przez Fundację „Dbam o swój zasięg” wciąż mówią, że to jest wiek pełen zagrożeń. Z drugiej strony wiek niesamowicie twórczy, kreatywny, głębokiej eksploracji. Trzeba tylko zaufać młodym i im towarzyszyć. Nie budować – według naszej koncepcji – takiej kuwety – miejsca „od do”, ale raczej „czego potrzebujesz”.

00:00 / 00:00

Eksperci są zgodni, najważniejsze jest budowanie wzajemnego zaufania na linii rodzic-dziecko. W poradni powstają nie tylko młodzieżowe grupy wsparcia, ale także grupy dla rodziców chcących pomóc swoim dzieciom.

Część konsultacji może odbyć się zdalnie. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na bezpłatną pomoc.

Autor: I. Malewska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w dzieci, młodzież, poradnia, psychologia, zaburzenia psychiczne, pandemia, pomoc psychologiczna, problemy psychiczne
Walczą o indeks wymarzonej uczelni. Trwa finał Olimpiady Wiedzy o Mediach

Złota dziesiątka, czyli finaliści wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach walczą w centralnych rozgrywkach w Warszawie. Stawką w tej rywalizacji jest indeks na wybraną uczelnię. O...

Zamknij
RadioOlsztynTV