Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nocny alarm dla żołnierzy WOT. „To tylko element ćwiczeń”

Zdjęcie jest ilustracja do tekstu.

Dzisiejszej nocy żołnierze WOT w całej Polsce, także 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, otrzymali sygnał alarmowy nakazujący im natychmiastowe stawiennictwo w swoich jednostkach.

To element ćwiczeń pod kryptonimem „Piorun-24”.

Sprawdzenie liczby żołnierzy, którzy stawili się w swoich jednostkach w określonym czasie, to jeden z elementów certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Przemieszczanie się żołnierzy nie ma związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa, ani z działaniami wojennymi w Ukrainie. To jedynie element ćwiczeń

– poinformowała oficer prasowy brygady starszy kapral Sabina Mazurek.

Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj Sił Zbrojnych spełnia określone normy i kryteria, a zatem zdolny jest do wykonania przydzielonych mu zadań, zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny.

Siły Zbrojne RP liczą już ponad 200 tysięcy żołnierzy, w tym około 40 tysięcy żołnierzy WOT. W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy dziś około 3,5 tysięcy żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Współdziałają z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz innymi służbami i formacjami mundurowymi.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w wojsko, armia, alarm, ćwiczenia
Węgorzewska brygada obchodzi swoje święto

1. Mazurska Brygada Artylerii w Węgorzewie obchodzi swoje święto. Jednostka została utworzona w ubiegłym roku i wciąż się rozwija. Wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. - Mamy...

Zamknij
RadioOlsztynTV