Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niższe kary za pobicie w Giżycku amerykańskiego żołnierza i jego tłumacza. Wyrok zapadł przed sądem w Białymstoku

3 lata więzienia oraz 1 rok w zawieszeniu na 2 lata – taki prawomocny wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku wobec dwóch młodych mężczyzn, oskarżonych m.in. o pobicie żołnierza armii amerykańskiej, stacjonującego w Polsce.

Do ataku, w którym poszkodowany został amerykański żołnierz i jego tłumacz, doszło przed jednym z giżyckich klubów nocą z 2 na 3 grudnia 2017 roku. Obie strony były pod wpływem alkoholu. Z dwóch osób pobitych dużo poważniejsze obrażenia miał Amerykanin, który doznał urazu czaszki. Leczono go w bazie wojskowej w Niemczech.

W przypadku głównego oskarżonego zarzuty obejmowały też zniszczenie dokumentów, które zabrał żołnierzowi USA i udział w innym pobiciu na giżyckim pasażu portowym 3 miesiące wcześniej.

Oskarżeni to młodzi mężczyźni, dotychczas niekarani. W październiku zeszłego roku Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał pierwszego z nich na 4 lata więzienia i obowiązek zapłaty pobitemu żołnierzowi 25 tysięcy złotych nawiązki, drugiego – na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat i grzywnę.

Apelację złożyły obie strony. Prokuratura chciała uznania przez sąd, że była to napaść chuligańska i wnioskowała o podwyższenie kar. Obrona – w przypadku pierwszego z oskarżonych – chciała 2 lat więzienia, wobec drugiego – skrócenia okresu próby z 5 do 2 lat.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku częściowo uwzględnił apelacje obrońców i zmienił wyrok, łagodząc kary obu skazanym.

Autor: P.Karpiszen za PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, pobicie, żołnierz, usa, tłumacz, Amerykanin, amerykański żołnierz
Koronawirus na obozie sportowym w Wilkasach koło Giżycka. Jego uczestnicy są na kwarantannie

Tylko wśród mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, które były na obozie w Wilkasach, pozytywne wyniki na obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 6 osób - poinformował warmińsko-mazurski inspektor sanitarny...

Zamknij
RadioOlsztynTV