Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niezwykły dokument „Niepodległość”

Niepodległość

„Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce czekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej ciężkiej nocy cierpień” – Józef Piłsudski. Na początku XX wieku doceniono doniosłość filmowego dokumentowania wydarzeń historycznych i dzięki dziesiątkom anonimowych operatorów, możemy dziś zobaczyć naszych przodków, pracą i krwią tworzących historię. Kilkuletnia kwerenda w światowych archiwach filmowych pozwoliła na pozyskanie doskonałej jakości materiałów archiwalnych z lat 1914 – 1923 do tej pory nie pokazywanych polskiej widowni.

Całość materiałów, dzięki najnowszym osiągnięciom techniki filmowej, została odrestaurowana i pokolorowana.

12 listopada na stulecie niepodległości, podczas uroczystej premiery w Teatrze Wielkim w Warszawie, odbędzie się pierwsze publiczne odtworzenie filmu.

Jednocześnie dzięki koproducentowi – TV POLSAT, film „NIEPODLEGŁOŚĆ” będzie dostępny bezpłatnie w ogólnodostępnym serwisie IPLA.TV.

Film „NIEPODLEGŁOŚĆ” pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w czasie Wojny Polsko-Sowieckiej, w powstaniach i plebiscytach,  walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na oczach widzów, nasi przodkowie odbudowują Polskę po latach niewoli, a zwieńczeniem ich starań jest uchwalenie nowoczesnej Konstytucji Marcowej.

„NIEPODLEGŁOŚĆ” to także zapis ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Polacy pracują, bawią się, od nowa budują miejsce na ziemi dla siebie i swej ojczyzny. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swych losów i historii.

Patronat narodowy nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w 100-lecie odzyskania niepodległości.

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zwiększyć emeryturę i nie dać się oszustom? ZUS zorganizował Dzień Seniora

Jak co roku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie uczcił Dzień Seniora. Tym razem obchodzony był pod hasłem „Aktywnie i bezpiecznie”. Jak przekonuje rzeczniczka oddziału Anna Ilukiewicz,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV