Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

Niepełnosprawni intelektualnie z Działdowa zdobyli Koronę Gór Polski. „Najtrudniejsze były pierwsze 2 dni wyprawy”

Niepełnosprawni z Działdowa i ich opiekunowie zdobyli Koronę Gór Polski

Uczestnicy projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” zdobyli 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski.

Ostatnim wyzwaniem były Rysy w Tatrach. Dziś w Zakopanem śmiałkowie z niepełnosprawnościami intelektualnymi zostali przyjęci do klubu zdobywców Korony Gór Polskich. W zdobyciu 28 szczytów wzięło udział siedmiu wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie oraz siedmiu opiekunów.

Pomysłodawca projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” Roman Jankowski powiedział, że najtrudniejsze były pierwsze dwa dni wyprawy.

Na początku nasi podopieczni nie mieli świadomości swojego ciała, swoich możliwości, swoich wyzwań. My, jako opiekunowie, nie mieliśmy przedtem takiej wiedzy na ich temat. Poprzez nasze górskie wyprawy uczyliśmy się siebie nawzajem.

Dodał, że największym wyzwaniem była wyprawa na najwyższy szczyt w Polsce – Rysy, a podczas tej wyprawy zdobywcy byli wspierani przez ratowników TOPR.

Wejście na Rysy było kwintesencją i podsumowaniem tego, co wcześniej zdobyliśmy. Wcześniejsze doświadczenia i trudności na innych szlakach na pewno pomogły nam zdobyć najwyższy szczyt w Polsce.

Na uroczystym zakończeniu wyprawy obecna była minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wspierała projekt.

Zależy nam, aby młodzież, osoby prywatne angażowały się w tego typu projekty i pomagały. Wtedy widzimy, że pokonywanie barier to sprawa naszego umysłu i musimy pokonać nasze słabości, żeby osiągnąć szczyty. Warto pokonywać własne słabości

– powiedziała Jarosińska-Jedynka

Minister dodała, że będzie starać się o to, aby turystyka społeczna miała szanse rozwijać się dzięki działaniom zaplanowanym w programach operacyjnych na nową perspektywę finansową.

Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym stworzymy do tego warunki. Nie chodzi tu o nadzwyczajne rozwiązania techniczne, ale przede wszystkim o zaangażowany i profesjonalny kapitał ludzki – czego najlepszym przykładem jest projekt 28 marzeń

Projekt wspierała Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz sponsorzy i ambasadorzy. Wyprawy były organizowane od sierpnia 2019. Do Korony Gór Polskich zalicza się 28 szczytów w różnych górskich pasmach w Polsce, od Gór Świętokrzyskich poprzez Beskidy, Karkonosze i Tatry.

Niepełnosprawni z Działdowa i ich opiekunowie zdobyli Koronę Gór Polski

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, wspinaczka, Koroba Gór Polskich, niespełnosprawni, 28 marzeń, w drodze na szczyt
Ruch to Zdrowie – 19.09.2020

W sobotniej audycji „Ruch to zdrowie” rozmawialiśmy o wspinaczce, kolejnych wyzwaniach Rafała Kota - ultramaratończyka oraz meczu charytatywnym. Góry od zawsze intrygowały i intrygują ludzi. Coraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV