Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niemiecka TV musi przeprosić za „polskie obozy zagłady”

Były obóz Auschwitz zbudowany przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Fot. Muzeum Auschwitz

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić byłego więźnia Auchwitz za użycie słów „polskie obozy zagłady” na swojej stronie internetowej.

To wielki sukces radcy prawnego Lecha Obary, przewodniczącego Stowarzyszenia „Patria Nostra” z Olsztyna, który reprezentował przed Sądem Apelacyjnym w Krakowie 95-letniego Karola Tenderę. Proces w tej sprawie rozpoczął się w lutym 2015 roku. Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz 95-letni Karol Tendera wystąpił z pozwem przeciw niemieckiej telewizji ZDF. W kwietniu sąd okręgowy w Krakowie uznał, że dobra osobiste powoda zostały naruszone, ale ZDF w osobistym liście go przeprosiła, więc powództwo oddalił.

Mecenas Lech Obara. Fot. BŚC

Apelację od wyroku złożył Karol Tendera reprezentowany pro bono przez radcę prawnego Lecha Obarę, który dla Polskiego Radia Olsztyn zrelacjonował finał sprawy. Stacja niemiecka na swojej stronie internetowej ma przeprosić 95-latka za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Zdaniem mecenasa wpłynie to na orzeczenia w podobnych sprawach. W przyszłości Lech Obara chce wywalczyć przed sądami zakaz używania tych sformułowań pod groźbą określonych kar.

00:00 / 00:00

W czerwcu tego roku Karol Tendera został odznaczony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych odznaką Bene Merito za walkę przeciwko stosowaniu przez zagraniczne media określenia „polskie obozy zagłady” i za obronę dobrego imienia Polski.

 

(dgrz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, wojna, apelacja, Niemcy, obóz koncentracyjny, auschwitz, obóz zagłady
Polska kończy rok na 15. miejscu w rankingu FIFA

Najnowsze zestawienie opublikowano dziś (22.12.2016r.), a zmiany w porównaniu z tym z 24 listopada są minimalne. Wciąż na czele jest Argentyna, przed Brazylią, Niemcami i Chile....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV