Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niedługo ruszą wypłaty czternastych emerytur. Skorzysta 9 milionów osób

Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 milionów osób – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Na konferencji prasowej minister Maląg przypomniała, że dziś rząd zajmie się projektem ustawy o kolejnym w tym roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Marlena Maląg zapowiedziała, że ustawa o czternastych emeryturach wejdzie w życie w sierpniu.

A więc od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego

Zaznaczyła, że świadczenie zostanie wypłacone w wysokości minimalnej emerytury, czyli będzie to 1338,44 zł. Szefowa resortu rodziny poinformowała, że według szacunków czternastki otrzyma około 9 milionów emerytów i rencistów.

Wskazała, że w przypadku czternastych emerytur wprowadzony będzie mechanizm złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymają osoby, których wysokość świadczeń nie przekracza 2 tysięcy 900 złotych. W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2 tysiące 900 złotych dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą bazową.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że na tegoroczne trzynastą i czternastą emeryturę jest ponad 25 miliardów złotych. Maląg akcentowała też, że rząd realizuje wiele programów dla seniorów.

Czternasta emerytura niedługo stanie się faktem, będziemy rozmawiali dziś o niej na rządzie. To kolejne wsparcie w ramach realizacji naszej polityki skierowanej na drugiego człowieka, naszej solidarności międzypokoleniowej i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

 

Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, renta, emerytura, emeryt, rencista
Elbląg za mało wydaje na promocję. „Nie ma nawet dobrych materiałów promocyjnych”

Elbląg wydał na promocję miasta, w ubiegłym roku, milion 300 tysięcy złotych. Kwota ta obejmuje też organizację imprez miejskich i wsparcie sportu. Pozostałe wydatki są bardzo...

Zamknij
RadioOlsztynTV