Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niedaleko Olsztynka może powstać Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej

Fot. AdobeStock

W województwie warmińsko-mazurskim prowadzone są inwestycje mające polepszyć dostępność i warunki leczenia psychiatrycznego. Jesienią szpital psychiatryczny w Węgorzewie otrzyma wyremontowany budynek dawnej szkoły. W planach jest też budowa w Ameryce pod Olsztynkiem Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej.

Do połowy października w Węgorzewie powinien zakończyć się remont budynku po byłej szkole podstawowej przy ul. J. Bema. Koszt przystosowania byłej szkoły do potrzeb szpitalnych (ma tam być 80 łóżek) wynosi około 7,5 mln zł. Wyposażenie pochłonie kolejne 600 tys. zł.

Obecnie chorzy leczeni przez szpital psychiatryczny w Węgorzewie przebywają w budynku pałacu w Rudziszkach. Pałac, według szacunków, został zbudowany w 1627 r., a jego remont przed kilkoma laty oszacowano na ponad 17,6 mln zł. W związku z tym władze regionu zdecydowały o kupieniu byłej szkoły w Węgorzewie i jej przystosowaniu do potrzeb szpitala. Ma to znacznie usprawnić możliwości organizacyjne i kadrowe, a jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo pacjentów i personelu oraz podnieść jakość świadczonych usług medycznych.

W planach jest także budowa Północnego Centrum Psychiatrii Dziecięcej (PCPD). Budowa jest planowana na działce należącej do Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce. W PCPD zaplanowano ok. 40 łóżek przeznaczonych dla dzieci od 4. do 15. roku życia (w tym sale dla dzieci z opiekunami), ok. 40 łóżek przeznaczonych dla osób od 16. do 24. roku życia i hostel dla młodzieży, której sytuacja zdrowotna, społeczna i edukacyjna wymaga psychoterapii i wsparcia psychospołecznego (ok. 20 miejsc).

Data rozpoczęcia tej inwestycji nie jest jeszcze znana.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Węgorzewo, psychiatria, ameryka
Wypadki na drogach krajowych regionu. Ranne zostały dwie osoby

Między Giżyckiem a Pozezdrzem na drodze krajowej numer 63 i w Mrągowie na krajowej 16 doszło do dwóch wypadków. W obu miejscach samochody osobowe zderzyły się...

Zamknij
RadioOlsztynTV