Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Niedaleko Mierzei Wiślanej powstanie wyspa. Będzie niedostępna dla turystów
W pobliżu budowanej drogi wodnej z Bałtyku na Zalew Wiślany pojawi się sztuczna wyspa. Jest ona elementem I etapu inwestycji.
Wyspa będzie miejscem szczególnym, cennym przyrodniczo i atrakcją krajobrazową. Materiał do jej zbudowania dostarczany jest z przekopu, czyli miejsca gdzie powstanie kanał i śluzy. Wyspa będzie naprawdę duża, jej powierzchnia ma mieć 180 hektarów.
Jej budowa trwa, zaczyna się od budowy obwiedni, którą ją ustabilizuje, potem będzie nawożony piasek
– wyjaśnia Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Na rozkwit wyspy trzeba będzie poczekać. Musi ona się zazielenić, musi pojawić się roślinność i wtedy będzie atrakcyjna
– uprzedza Leszek Marcinkowski z PTTK w Elblągu.
Wyspa będzie siedliskiem ptaków oraz miejscem dla roślinności charakterystycznej dla Zalewu Wiślanego. Sztuczna wyspa powstaje w chronionym obszarze Natura 2000. Jest przewidzianą zgodnie z prawem rekompensatą za ingerencję w środowisko. Będzie miejscem niedostępnym dla turystów, podziwianym jedynie z wody lub powietrza.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko















![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)








