Aktualności
Niebieski Olsztyn w Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie. Zrozumienie, akceptacja i nauka – to najlepsze formy rehabilitacji
Według ONZ, autyzm jest jedną z najpoważniejszych chorób obecnych czasów. W Polsce cierpi na niego przynajmniej 30 tysięcy osób.
Światowy Dzień Wiedzy na temat autyzmu ma uwrażliwiać na potrzeby osób cierpiących na tę chorobę i na sytuację ich rodzin. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o charakterze neurologicznym. Pierwsze symptomy pojawiają się bardzo wcześnie, często już u niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem 3 roku życia. W autyzmie ważna jest wczesna diagnoza i właściwa terapia. Według najnowszych szacunków, jedna na sto osób ma spektrum autyzmu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znacznie wzrosła skuteczność diagnostyki tego zaburzenia. Im szybciej rodzice dziecka z autyzmem usłyszą prawidłową diagnozę i dziecko rozpocznie właściwą terapię, tym lepsze są jego rokowania – przypominają eksperci. W Polsce od wielu lat prowadzone są kampanie społeczne, które mają uświadamiać, czym jest autyzm. Znakiem solidarności z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzm są obiekty użyteczności publicznej podświetlone na niebiesko.
Także Olsztyn był dziś niebieski
Występy artystyczne, informacje o autyzmie i olsztyński ratusz podświetlony na niebiesko – tak przed olsztyńskim ratuszem obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Andrzej Piedziewicz rozmawiał z szefową Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce Wandą Agnieszką Jabłońską i Jerzym Michnom – ojcem 25-latka z autyzmem.
Posłuchaj
W Olsztynie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzono jest po raz czwarty.
Przełomowe badania na uniwersytecie w Olsztynie
Światowy Dzień Autyzmu zbiegł się w czasie z podpisaniem przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i firmę ALAB Laboratoria umowy na korzystanie z know-how czyli wiedzy, doświadczenia i wyników badań na temat autyzmu u dzieci. To przełomowe i pierwsze takie badania w Polsce. Teraz dzięki opracowanej przez naukowców UWM metodzie poznamy biologiczne mechanizmy występowania tego zaburzenia. Jak przekonuje rzecznik prasowy uniwersytetu Wioletta Ustyjańczyk, pozwoli ona na stawianie diagnozy u dzieci w pierwszym roku życia.
Zdaniem Agnieszki Jabłońskiej, dyrektorki Zespołu Szkół Edukacyjnych w Olsztynie, im szybciej postawiona diagnoza tym wcześniej dziecku można pomóc, by w przyszłości mogło ono lepiej funkcjonować. Umowa na korzystanie z know-how opracowana została przez Zespół Biochemii Medycznej i Badań Peptydów i Białek Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM pod kierownictwem profesor Elżbiety Kostyry.
Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej
Autyzm objawia się na różne sposoby
U niektórych osób choroba objawia się brakiem zainteresowania kontaktem z ludźmi, podtrzymywaniem rozmowy czy nierozumieniem pozawerbalnych komunikatów. Drugi obszar problemów to powtarzające się dwa zachowania, np. powtarzalna mowa, stereotypowe ruchy, nadmierny opór wobec zmian, bardzo ograniczone zainteresowania.
(bsc/apie/dgrz/pap)