Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie żyje ikona kina francuskiego. Legendarny aktor Jean-Paul Belmondo miał 88 lat

Zmarł francuski aktor Jean Paul Belmondo

Jego najbardziej znane filmy to: „Do utraty tchu”, „Szalony Piotruś”, „Człowiek z Rio”, Borsalino”, „Glina czy łajdak”. Znakiem rozpoznawczym pieszczotliwie nazywanego „Bébel”, Jeana-Paula Belmondo był jego uwodzicielski uśmiech i sprawność fizyczna.

Jean-Paul Belmondo urodził się 9 kwietnia 1933 w Neuilly, w rodzinie mieszczańsko-artystycznej. Jego matka, Sarah Rainaud-Richard, była malarką, a ociec Paul, znanym rzeźbiarzem. To ojciec pchnął go na drogę kariery scenicznej. Choć teatr był jego wielką pasją, pod koniec lat 50. porzucił go dla kina.

Jego kariera filmowa nabrała rozpędu w 1959 roku dzięki Jean-Lucowi Godardowi. Reżyser wybrał wówczas Jean-Paula Belmondo do roli bandyty Michela Poiccarda w filnie „Do utraty tchu”. W latach 60. nakręcił aż 34 filmy. Grał role superbohaterów lub gangsterów, klaunów, gliniarzy lub strażników. Sam wykonywał sceny kaskaderskie. Pod koniec lat 80 wraca do swojej pierwszej miłości – teatru.

Karierę Jean-Paul Belmondo skończył nagle rozległy udar mózgu. W 2008 osłabiony wraca jeszcze na srebrny ekran z filmem „Człowiek i jego pies” w reżyserii Francisa Hustera.

Jean-Paul Belmondo otrzymał między innymi nagrodę Cezara w 1989 roku za rolę w filmie „Podróż rozpieszczonego dziecka”. W 2016 roku otrzymał na festiwalu w Wenecji Złotego Lwa za całokształt twórczości.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, aktor, Francja, francyskie kino
„Żeby nie było śladów” powalczy o Oscara. Film o zabójstwie Przemyka będzie reprezentował Polskę

Powołana przez dyrektora PISF Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej zdecydowała, że najnowszy film Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” – będzie reprezentować Polskę w wyścigu...

Zamknij
RadioOlsztynTV