Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Nie żyje aktor i reżyser teatralny Giovanny Castellanos. Miał 40 lat. Przyczyną śmierci był COVID-19

Reżyser Giovanny Castellanos. Fot. Łukasz Węglewski

Nie żyje aktor i reżyser teatralny Giovanny Castellanos. Miał 40 lat. Przyczyną śmierci Kolumbijczyka był COVID-19. Od lat związany z Teatrem Jaracza w Olszynie i Teatrem Dramatycznym w Elblągu. O jego śmierci poinformował krakowski Teatr Bagatela, gdzie Castellanos przygotowywał spektakl „Ich czworo”.

Był jedynym reżyserem, któremu Gabriel García Márquez pozwolił na dokonanie scenicznej adaptacji swojego dzieła. Urodził się w 1980 roku w Kolumbii. Już jako 13-latek uczęszczał na warsztaty teatralne. Do Polski przyjechał pod koniec lat 90. Castellanos ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 2006 roku mieszkał w Olsztynie.

Przygodę z polskim teatrem rozpoczął w 1998 roku jako aktor i asystent reżysera w spektaklu pr. Słowa Boże… W roli reżysera zadebiutował w maju 2004 roku sztuką Oleanna Davida Mameta, wystawioną na scenie Fundacji Teatru Starego w Krakowie.

W dorobku artystycznym Giovanny Castellanos miał wiele spektakli teatralnych i performansów wyreżyserowanych w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii. Asystował także przy reżyserii spektakli m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Wajdy, Józefa Opalskiego.

W 2005 roku związał się z Olsztynem. Wyreżyserował wówczas spektakle: Pętla Marka Hłasko i Mur Jean Paul Sartre’a, które wystawił na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W 2006 roku objął funkcję kierownika artystycznego Sceny Margines. Od tego czasu wystawił: Podróż do wnętrza pokoju (2006), Ich czworo (2007), Wszystko o kobietach (2008), Roberto Zucco (2008), Wesele u drobnomieszczan (2009), Kobieta-Bomba (2009), Samobójca (2010). Współpracę z Teatrem Jaracza w Olsztynie zakończył 2 lata temu.

Współpracował także z innymi teatrami: Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie (2006), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (2006, 2008) oraz z Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie (2009). Na zaproszenie Teatru Dramatycznego w Elblągu wystawił sztuki: Na pełnym morzu (2005), Pamiętniki Adama i Ewy (2007) oraz Ruski miesiąc (2010).

Był laureatem nagrody na Międzynarodowym Festiwalu „Tarnopolskie Wieczory Teatralne” za spektakl Podróż do wnętrza pokoju M. Walczaka (2006)

To jedyny reżyser, któremu G.G. Marquez pozwolił na dokonanie scenicznej adaptacji swojego dzieła. W Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie odbyła się światowa prapremiera O miłości i innych demonach (2006) w reżyserii Castellanosa.

 

 

Redakcja; B.Świerkowska-Chromy za FB/Leksykon Kultury

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w teatr, reżyser
Prokuratura umorzyła postępowania w sprawie Teatru Jaracza w Olsztynie. Oba dotyczyły naruszania praw pracowniczych

Pierwsze postępowanie dotyczyło okresu, gdy Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie kierował Janusz Kijowski. Drugie utrudniania działalności związkowej w czasie, gdy teatrem kierował już Zbigniew Brzoza. Pierwsze...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV