Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Nie smućcie się. Ja zawsze będę w Wami”. Premiera spektaklu w Olsztynie

Fot. Teatr im. S. Jaracza

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w najbliższy piątek odbędzie się premiera spektaklu pt. „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami”. Reżyserem sztuki jest Wiktor Rubin.

Spektakl przenosi widzów do Gietrzwałdu między 27 czerwca a 16 września 1877 roku. W tym czasie mają tu miejsce objawienia maryjne, jedne z dwunastu zaakceptowanych przez Watykan.

Wizjonerkami są 12-letnia Barbara Samulowska i rok starsza Justyna Szafryńska. Na prośbę ukazującej się postaci obie wstępują do zakonu Szarytek. Barbara została w zakonie aż do śmierci, Justyna w wieku 30 trzech lat potajemnie go opuściła, aby rozpocząć nowe życie. Życiorys Justyny pozostaje pełen niedopowiedzeń i to właśnie jej losy były dla twórców najbardziej interesujące. – Są punktem wyjścia do rozmowy między innymi o kryzysie wiary – mówiła Jolanta Janiczak, autorka tekstu.

Dramaturżka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin w spektaklu „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami” zajmują się właśnie Justyną Szafrańską. Podążając za swą bohaterką pytają czy religia jest źródłem radości, czy opresji oraz o to, jak trudno jest udźwignąć ciężar cudu.

W przedstawieniu zobaczymy m.in. Milenę Gauer, Radosława Hebala, Aleksandrę Kolan i Barbarę Prokopowicz.

Tekst i dramaturgia: Jolanta Janiczak
Reżyseria: Wiktor Rubin
Scenografia i video: Łukasz Surowiec
Kostiumy: Marta Szypulska
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Reżyseria światła: Monika Stolarska
Inspicjentka/suflerka: Grażyna Czarkowska

Premiera na Scenie Margines w piątek (22 marca) o godz. 19.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Fot. Teatr im. S. Jaracza

Źródło: Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie
Redakcja: A. Niebojewska

 

Więcej w teatr, spektakl
„Burza” Szekspira w Olsztyńskim Teatrze Lalek

W Olsztyńskim Teatrze Lalek odbyła się premiera "Burzy" według Williama Szekspira. Spektakl w interpretacji Andrzeja Bartnikowskiego to nie tylko klasyczne widowisko, ale również nowoczesne doświadczenie łączące...

Zamknij
RadioOlsztynTV