Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Nie przewidujemy podziału na dzieci zaszczepione bądź niezaszczepione”

– Nie przewidujemy żadnego podziału na dzieci zaszczepione bądź niezaszczepione. Taki podział byłby dla dzieci po prostu niesprawiedliwy i szkodliwy – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zdaniem Czarnka nie sprawdzi się „czarny scenariusz” przewidujący znaczący wzrost zachorowań, hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 w związku ze zbliżającą się czwartą falą pandemii.

Takich scenariuszy nie przewidujemy ani w krótkim, ani w dłuższym horyzoncie czasowym, który badamy na ten rok szkolny (…). A w warunkach takich, w jakich jesteśmy dzisiaj, albo w warunkach czwartej fali, ale nie tak groźnej jak trzecia, nie przewidujemy żadnego podziału na dzieci zaszczepione bądź niezaszczepione. Taki podział byłby dla dzieci po prostu niesprawiedliwy i szkodliwy

– ocenił.

Minister edukacji przypomniał, że w czerwcu była prowadzona wśród uczniów akcja promująca szczepienia przeciw COVID-19. Zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana we wrześniu.

Będziemy prosić wychowawców, zwłaszcza na godzinach wychowawczych, ażeby te informacje, które będziemy sukcesywnie dostarczać, przekazywali dzieciom i młodzieży. To przynosi efekty, bo na dziś jest od 30 do 40 proc. nastolatków już zaszczepionych

– mówił.

Dodał, że w pierwszych tygodniach września dyrektorzy zostaną poproszeni o zebranie deklaracji rodziców, którzy chcieliby, by na terenie szkoły, do której uczęszcza ich dziecko, powstał punkt szczepień.

Wszystko po to, żeby zachęcać do szczepień. Ale zmuszać nie będziemy i dzielić dzieci na zaszczepione i niezaszczepione nie będziemy

– zapowiedział.

Według Czarnka nauczyciele są już w większości zaszczepieni. – Szacujemy, że tych zaszczepionych jest od 70 do 80 proc. A zatem jest to grupa społeczna, która bardzo odpowiedzialnie do szczepień podeszła – ocenił.

Zdaniem ministra edukacji, „jeżeli rozważamy obowiązek szczepień, to powinniśmy to rozważyć w innych grupach, gdzie ten poziom wyszczepienia jest dużo niższy”.

Autor: I. Żurek (PAP)
Redakcja: Ł. Sadlak

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, szczepienia
Survival dla dzieci? Stowarzyszenie z Bartążka przygotowało specjalny projekt

Jak zbudować prosty szałas, rozpalić ognisko bez zapałek i w razie konieczności udzielić pierwszej pomocy – m.in. tego dowiadują się dzieci uczestniczące w projekcie „Zaloguj się...

Zamknij
RadioOlsztynTV