Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie muszą jeszcze iść do szkoły, ale i tak pójdą

Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej
w Olsztynie. Fot. A. Skrago

Do warmińsko-mazurskich szkół we wrześniu trafią nawet 5-latki.

Tych dzieci nie obejmuje jeszcze obowiązek szkolny, ale ich rodzice i zadecydowali o posłaniu pociech do szkół. Niektórzy na wszelki wypadek poprosili o opinie poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Te dzieci, które badaliśmy, w zdecydowanej większości naprawdę mogą iść do szkoły – informuje Elżbieta Hermanowicz, dyrektora powiatowej poradni psychologiczno-pedagogicznej w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Na Warmii i Mazurach we wrześniu do szkół pójdzie tysiąc 700 dzieci urodzonych w drugiej połowie 2008 roku. Mimo, że obowiązek szkolny dotyczy jedynie maluchów urodzonych w pierwszej połowie 2008, to część rodziców młodszych dzieci zdecydowali się posłać je do pierwszej klasy.

Barbara Antczak z warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty uważa, że to efekt lepszej wiedzy na temat przygotowania szkół do przyjęcia 6-latków.

00:00 / 00:00

Potwierdza to pani Monika, mama Tosi, urodzonej w lipcu 2008 roku. Panią Monikę do wcześniejszego posłania córki do pierwszej klasy przekonały rozmowy ze znajomymi, ale także wizyta w szkole.

00:00 / 00:00

Z danych kuratorium oświaty wynika, że do pierwszej klasy wybiera się około 20 procent dzieci urodzonych na Warmii i Mazurach w drugiej połowie 2008 roku. Tymczasem zgodnie z przepisami, obowiązek szkolny obejmuje tylko 6-latki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. (apiedz/bsc)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, 6-latki, szkoła podstawowa
Niż demograficzny oznacza zwolnienia nauczycieli po wakacjach

Nawet 350 nauczycieli z Warmii i Mazur może po wakacjach stracić pracę. To efekt niżu demograficznego, który dotyczy przede wszystkim gimnazjów. Część zwolnionych nauczycieli znajdzie pracę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV