Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nie chcą przystanku na prywatnych gruntach. „Specustawa to umożliwia”

Janusz Karpowicz. Fot. W. Chromy

Rozpoczęła się budowa ronda u zbiegu ulic Bartąskiej, Stawigudzkiej i Złotej na obrzeżach Olsztyna. Rondo ma ułatwić życie okolicznym mieszkańcom i tym, którzy korzystają z tych ulic.

Nie wszyscy się z tego cieszą, bo budowa ronda, które zastąpi zakorkowane skrzyżowanie wymaga przeniesienia przystanku autobusowego na prywatne grunty. Należą one do wspólnoty mieszkaniowej jednego z bloków przy ulicy Złotej.

Mieszkańcy nie chcą, aby na ich prywatnym gruncie, a przede wszystkim pod ich oknami, stanął przystanek autobusowy. Obecnie jest on tuż obok ich działki i tam powinien pozostać – powiedział Janusz Karpowicz ze Wspólnoty Mieszkaniowej Złota 3.

Nie zgadzamy się na taką zmianę, bo to nasza nieruchomość. Niestety inwestycja już trwa. Na planach podzielono naszą działkę nie pytając nikogo o zgodę. Zabrano nam około 200 metrów kwadratowych.

Podkreśla, że to będzie wiązało się ze zmianą aktów notarialnych i zmianą udziałów. Ponadto budowa przystanku na ich działce zabierze plac zabaw, który sami sfinansowali. Poza tym autobusy będą stawały pod ich balkonami i cały kurz z drogi będzie wchodził do mieszkań, a tego nie chcą.

Fot. W. Chromy

Starostwo powiatowe w Olsztynie, które buduje rondo razem z gminą Stawiguda tłumaczy, że jest to bardzo potrzebna inwestycja, bo mieszkańcy całego osiedla, a także Bartąga, od dawna narzekają na przejazd do swoich domów.

Wojciech Szalkiewicz, rzecznik starostwa wyjaśnia, że jest to inwestycja wyższej konieczności. Dodaje, że projekt wymaga poszerzenia tak zwanego pasa drogowego, a co się z tym wiąże także przeniesienia przystanku o kilkanaście metrów, akurat na grunty wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego zastosowano specustawę, która daje możliwość wywłaszczenia właściciela z nieruchomości za należną rekompensatą.

Fot. W. Chromy

Mieszkańcy bloku przy Złotej 3 już pod koniec sierpnia złożyli protest w Starostwie Powiatowym w Olsztynie przeciwko zabraniu im części działki. Pod protestem podpisało się 57 lokatorów. Do tej pory nie dostali odpowiedzi. Zamiast tego otrzymali powiadomienie o oddaniu gruntów. Starostwo zapowiada, że rondo ma być gotowe pod koniec przyszłego roku.

Posłuchaj relacji Wojciech Chromego

Fot. A. Niebojewska

Fot. A. Niebojewska

Janusz Karpowicz. Fot. W. Chromy

Fot. A. Niebojewska

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, złota, przystanek, rondo, Bartąska, starostwo powiatowe, Wojciech Szalkiewicz, specustawa, przystanek autobusowy, wspólnota mieszkaniowa, prywatna własność, Stawigudzka
Jubileusz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. „Stawiamy czoła wyzwaniom”

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. K. Makuszyńskiego w Olsztynie świętuje 70-lecie. Uroczystość rozpoczynająca obchody jubileuszu była także okazją do wręczenia wyróżnień i nagród pracownikom Ośrodka oraz podziękowania...

Zamknij
RadioOlsztynTV