Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Niby zimna lura, a jednak mocna niczym espresso?

Kawę można pić i parzyć nie tylko na gorąco, ale i na zimno. „Kawa przygotowywano na zimno jest pobudzająca, orzeźwiająca oraz niskokaloryczna” – mówi Kamil Gaszewski. Ekspert zdradza, jak macerowaną kawę przygotować domowym sposobem.

„Cold brew to innowacyjna metoda przygotowania kawy poprzez 20-godzinny proces macerowana zimną wodą. Kawa ta klasycznie serwowana jest na kostkach lodu. Może być podana także z mlekiem oraz z dodatkiem syropu waniliowego lub karmelowego” – mówi Kamil Gaszewski, ekspert Costa Coffee. Co ciekawe – i ważne dla osób szczególnie dbających o linię – cold brew podawana klasycznie ma zaledwie 1 kcal.

Wydawać by się mogło, że inny proces parzenia kawy zmienia jej właściwości. Czy rzeczywiście tak jest? „Kawa przygotowywana na zimno jest pobudzająca, orzeźwiająca oraz niskokaloryczna, sprawdzi się idealnie zarówno podczas letnich dni, jak i dla osób gustujących w kawach serwowanych na zimno” – przekonuje Gaszewski.

Co ciekawe, kawa przygotowywana tą metodą, pomimo iż jest to niewyczuwalne w smaku, jest mocniejsza od klasycznego espresso. „Czas ekstrakcji kofeiny poprzez kontakt z wodą jest wydłużony, w związku z tym do kawy ostatecznie dociera więcej kofeiny. Cold brew pozbawione jest też kwasowości oraz goryczki, które mogą pojawić się podczas parzenia kawy na ciepło. Przygotowywana jest na bazie 100 proc. kolumbijskiej mieszanki ziaren, co gwarantuje naturalny, orzechowy posmak” – podaje.

Taką kawę parzoną na zimno w prosty sposób można przygotować samemu w domu. Jak to zrobić? „Zmieloną kawę należy zalać zimną wodą i macerować przez 20 godzin. Po tym czasie otrzymujemy esencję kawy, którą możemy wypić w ciepły poranek” – kwituje.

 

Źródło: PAP Life
Redakcja: Ł.Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lato, kawa, espresso
Upał w czasie pracy? Zobacz do czego zobowiązany jest pracodawca

Po zimnym i ulewnym lipcu, mamy upalny i burzowy sierpień. Nie wszyscy dobrze je znoszą, a tym którzy lekceważą podstawowe zasady żar z nieba może zaszkodzić....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV