Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

+ NFZ wystawia rachunki pacjentom bez ubezpieczenia

Nie płacą składek zdrowotnych, a na ich leczenie na Warmii i Mazurach idą setki tysięcy złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia w ciągu ostatnich 2 lat wystawił rachunki za ponad 200 świadczeń medycznych, w przypadku których pacjenci nie mieli ubezpieczenia zdrowotnego. Łączna wartość tych świadczeń to ponad 400 tysięcy złotych.

Na razie Funduszowi udało się odzyskać od pacjentów zaledwie 10 procent tej kwoty. Kwoty, które muszą oddać pacjenci są bardzo różne. Jak informuje Magdalena Mil z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ jest to od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

00:00 / 00:00

Ponad 200 spraw, w których wystawiono już nakazy zapłaty, to jednak nie koniec. W tej chwili trwa weryfikacja kolejnych niemal 400 przypadków, w których nieubezpieczeni pacjenci korzystali z bezpłatnej opieki lekarskiej.

Tymczasem lekarze rodzinni narzekają na „znikających” pacjentów. Jak szacuje warmińsko-mazurski oddział Porozumienia Zielonogórskiego, liczba pacjentów, za które przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej dostają pieniądze, po 1 stycznia spadła o nawet kilkanaście procent. To efekt weryfikacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych z systemu EWUŚ. Częściowo wynika to z niedopatrzeń ze strony samych pacjentów, którzy np. po zmianie pracy nie sprawdzają, czy nowy pracodawca zgłosił ich do ubezpieczenia.

Sprawą zainteresował się Andrzej Piedziewicz – posłuchaj

00:00 / 00:00

(apiedz/bsc/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w NFZ, leczenie, pacjent, pacjenci, ubezpieczenie
Pacjent kontra przychodnia

Pan Dariusz skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Olsztynie. Jak twierdzi, w lipcu ubiegłego roku ośrodek niezgodnie z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV