Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

„Nasi pracownicy mają okazję poznać cały świat”. Prezes firmy Heinz Glass w Działdowie gościem rozmowy gospodarczej

Ella Grunefeld – prezes firmy Heinz Glass w Działdowie. Fot. BSChromy

Firma Heinz to rodzinna firma, której początki  sięgają XVII wieku. Gościem Leszka Cimocha w rozmowie gospodarczej była prezes  Ella Grunefeld.

Heinz Glass w Działdowie jest producentem szkła gospodarczego i artystycznego oraz opakowań plastykowych. W mieście są trzy firmy: Heinz Glass Działdowo, Heinz Plastics Polska i firma dekorująca 2HD Działdowo.

Heinz Glass jest korporacją międzynarodową z kapitałem niemieckim i wielkimi tradycjami. Jak podkreślała Ella Grunefeld jest to firma z dużymi tradycjami.

 Istnieje od 1622 roku. Firma ma wielkie tradycje i od początku jest w rękach właścicieli. Od lipca ubiegłego roku stery przejęła, jako właścicielka, córka pana Heinza (…) , która jest prezesem. Pan Heinz został natomiast prezydentem całej grupy. Centrala firmy mieści się w Niemczech, w okolicach Norymbergi. Od 1992 roku ważną częścią tej grupy jest firma w Działdowie. Wówczas kupiona została hura szkła w Działdowie i od 1997 roku działa jako Heinz Glass Działdowo (…) Do tej pory spora grupa pracowników lub byłych już pracowników ma udziały w firmie.

Pani prezes  podkreślała, że Działdowo jest  zagłębiem przemysłu szklarskiego zdobionego na terenie Polski.

Wszystkie firmy, które zajmują się zdobieniem szkła, obróbką i jego dekoracją wywodzą się z grupy Heinz. Są to dawni pracownicy firmy, którzy potem otworzyli swoje biznesy. Ze względu na to, że są trzy firmy mówimy o Heinz Grup Polska. Jest to bardzo ważna część naszej grupy i jesteśmy dumni z tego, że mamy bardzo wysoką rentowność. Nie produkujemy ani dla najtańszej, ani dla najdroższej grupy.

Na rynku światowych firma Heinz zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce.

W tej chwili dochodzi do dywersyfikacji. Kraje Dalekiego Wschodu, przede wszystkim Korea, przodują w produkcji opakowań kosmetycznych plastikowych i rozwój kosmetyki i takie kraje jak Japonia, Chiny i Stany Zjednoczone są pod wrażeniem. My także mamy trzy biura na Dalekim Wschodzie. Są też plany powrotu do projektu huty szkła w Chinach (…) Nasi pracownicy z Działdowa i okolic mają okazję poznać cały świat. Przez to, że grupa Heinz ma udziały w Indiach jeżdżą do huty szkła w Bobmaju. Nasi specjaliści są tak dobrze wykształceni, że wysyłamy ich do Indii, żeby wsparli produkcję i pokazali jak pracować. Sę tam też nasi ludzie z kontroli jakości (…) Swoją produkcję mamy także w Peru. Byli tam nasi ludzie z firmy 2HD w Działdowie.

Jak powiedziała Ella Grunefeld tylko w samej hucie szkła w Działdowie zatrudnionych jest 470 pracowników.

Działdowo jest dla nas pępkiem świata, tylko ten pępek jest daleko od szosy. Problemy powstają w transporcie przy tzw. eksporcie wysoko dekorowanych i wartościowych butelek do kosmetyków. Ze względu na jakość dróg na Warmii i Mazurach butelki ocierają się o opakowania i mamy problemy z reklamacjami. Jesteśmy firmą globalną. Przyjeżdżają do nas ludzie z całego świata i trudno do nas dotrzeć.

W ubiegłym roku Radio Olsztyn było na wmurowaniu kamienia węgielnego pod nową halę produkcyjną. Inwestycja za 100 milionów złotych powstaje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Posłuchaj całej rozmowy Leszka Cimocha z Ellą Grunefeld

Ella Grunefeld – prezes firmy Heinz Glass w Działdowie. Fot. BSChromy

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, prezes, Ella Grunefeld
Od rana na drogach zginęły dwie osoby. W wielu miejscach bardzo złe warunki jazdy

Do dwóch tragicznych wypadków doszło na Warmii i Mazurach. Nie żyją dwie osoby. Na drodze wojewódzkiej nr 542 łączącej Rychnowo z Dąbrównem i Działdowem, 5 kilometrów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV