Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Nadal bez wyroku w procesie apelacyjnym Małkowskiego

Sąd Okręgowy w Elblągu rozpoznaje apelację Czesława Małkowskiego. Fot. A. Piedziewicz

Były prezydent Olsztyna w ubiegłym roku został skazany na 5 lat więzienia za gwałt. Apelację Małkowskiego rozpatruje sąd okręgowy w Elblągu.

Dzisiejsze (27 czerwca) posiedzenie trwało 4 godziny. Sąd przesłuchał jednego świadka i pokrzywdzoną kobietę.

– Długotrwałość procesu nie jest czymś niecodziennym przy tak skomplikowanych sprawach – przyznaje adwokat pokrzywdzonej, mecenas Andrzej Rogoyski.

00:00 / 00:00

Czesław Małkowski nie rozmawiał dziś z mediami. Obrońca byłego prezydenta Olsztyna, mecenas Marek Gawryluk po raz kolejny podkreślał, że jego klient jest niewinny.

00:00 / 00:00

Rozprawa apelacyjna Czesława Małkowskiego w Sądzie Okręgowym w Elblągu. Fot. A. Piedziewicz

Na 18 lipca sąd wyznaczył termin kolejnej rozprawy. Wówczas będą kontynuowane przesłuchania pokrzywdzonej kobiety. Nie wiadomo, czy wtedy poznamy wyrok. Rozprawa toczy się za zamkniętymi drzwiami.

Przypomnijmy, Czesław Małkowski został zatrzymany w 2008 roku pod zarzutem zgwałcenia podległej mu urzędniczki. W 2011 przed sądem rejonowym w Ostródzie ruszył jego proces. Oskarżenie obejmowało gwałt oraz molestowanie seksualne innych urzędniczek. Po trwającym prawie 4 lata procesie, sąd w Ostródzie skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia za gwałt na podległej mu urzędniczce. Wydał też wobec niego 6-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz 6-letni zakaz sprawowania funkcji kierowniczych w samorządzie. Ostródzki sąd umorzył natomiast zawarte w akcie oskarżenia zarzuty molestowania seksualnego innych urzędniczek – te zarzuty przedawniły się w trakcie trwania procesu.

Czesław Małkowski w drodze na rozprawę apelacyjną do Sądu Okręgowego w Elblągu. Fot. A. Piedziewicz

Od wyroku odwołał się sam Małkowski, który chce uniewinnienia zarówno od zarzutu gwałtu, jak i zarzutów molestowania. Odwołała się również prokuratura, która chce dla byłego prezydenta Olsztyna 8 lat więzienia, 10-letniego zakazu zbliżania się do zgwałconej kobiety oraz 10-letniego zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w samorządzie.

Oba odwołania rozpatruje sąd okręgowy w Elblągu. Proces odwoławczy ruszył 18 maja. proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Sąd w Elblągu może podtrzymać lub zmienić wyrok sądu rejonowego. Takie rozstrzygnięcie byłoby już prawomocne. Może też jednak skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd pierwszej instancji.

W listopadzie 2008 roku mieszkańcy Olsztyna odwołali Czesława Małkowskiego w referendum. Później Małkowski dwukrotnie startował w wyborach samorządowych – w 2010 i 2014 roku. W obu przypadkach walkę o fotel prezydenta miasta przegrał z Piotrem Grzymowiczem, choć w roku 2014 różnica wyniosła tylko nieco ponad 500 głosów. Obecnie Małkowski jest radnym olsztyńskiej rady miasta.

 

 

(aol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, proces, gwałt, sąd okręgowy w Elblągu, Małkowski
Sąd zdecyduje, czy w Ełku powstanie kolejny wieżowiec

W Ełku jeden z tamtejszych deweloperów tuż obok przedszkola miejskiego Mali Odkrywcy chce zbudować 13-piętrowy budynek mieszkalny. Samorząd miejski, który nie chce w tym miejscu wieżowca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV