Na Zalew Wiślany wyruszyli żniwiarze
Od dziś ma Złotej Wyspie nad Zalewem Wiślanym można spotkać trzciniarzy. Żniwa trzcinowe w północnej części powiatu elbląskiego zaczęły się później niż zwykle z powodu niesprzyjającej dotąd pogody.
Teraz, przy silnym mrozie można wszędzie wjechać specjalnym kombajnem, nawet na zamrożoną taflę Zalewu Wiślanego. Późny sezon wynagrodzi żniwiarzom znakomita jakość trzciny.
– Jest zdecydowania lepsza niż rok czy dwa lata temu – poinformował Radio Olsztyn Ryszard Zagalski ze wsi Jagodna koło Elbląga.
Kombajn ma komfortowe warunki pracy , dzisiejsze (7.01.) pierwsze próby wypadły znakomicie:
Trzcina rosnąca nad Zalewem Wiślanym jest bardzo cennym materiałem budowlanym przede wszystkim do krycia dachów. Zawiera dużo krzemionki, a to daje jej ogromną trwałość – dodaje Artur Zagalski.
Prawie całe zbiory trzciny znad Zalewu Wiślanego kupują Niemcy, Holendrzy i Skandynawowie. Żniwa, ze względu na wiosenny sezon lęgowy ptaków, muszą zakończyć się do 15 marca.
(stan/as)








![Trwa jubileuszowa 35. edycja Energa Susz Triathlon [WYNIKI] Trwa jubileuszowa 35. edycja Energa Susz Triathlon [WYNIKI]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2F20260628_131644.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)















