Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Wydziale Humanistycznym UWM można obejrzeć wystawę poświęconą wybitnemu filozofowi z Morąga

Johann Gottfried Herder. Fot. Wikipedia

„Johann Gottfried Herder z Morąga w Prusach Wschodnich. Życie-Dzieło-Znaczenie” to wystawa, którą można oglądać przy auli teatralnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na 18 bogato ilustrowanych fotografiami i grafikami planszach ukazane jest życie i dorobek naukowy jednego z najwybitniejszych humanistów Oświecenia.

Wystawa została przygotowana przez Centrum Kultury Wschodniopruskiej w niemieckim Ellingen. Zdaniem prof. Izabeli Lewandowskiej, która prowadziła tam badania naukowe, dzięki tej prezentacji można lepiej poznać Herdera, który był nie tylko filozofem, ale także historykiem, eseistą, a nawet…dziennikarzem.

Wystawa o Herderze wpisuje się w cykl wystaw objazdowych. One są prezentowane na planszach, na których jest tekst i zdjęcia archiwalne. Ma to uświadamiać społeczeństw niemieckie i polskie

– wyjaśniała prof. Lewandowska.

Zdaniem dr Aliny Kuzborskiej dzięki tej prezentacji można lepiej poznać jednego z najwybitniejszych humanistów Oświecenia.

Herder był pionierem w wielu dziedzinach. Był filozofem, historykiem, nawet filozofem historii. Zrobił wiele dla językoznawców i literaturoznawców. Był pomysłodawcą wielu ważnych wydarzeń kulturalnych swojego czasu.

00:00 / 00:00

Wystawa będzie prezentowana w Olsztynie przez 2 miesiące.

 

Autor: R. Lesiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wystawa, Johann Gotffried Herder, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Blisko 500 studentów rozpoczęło rok akademicki w olsztyńskim Collegium Medicum

Około 500 studentów Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zainaugurowało nowy rok akademicki. W tej liczbie są także zagraniczni studenci, choć trudno dziś oszacować, ilu z...

Zamknij
RadioOlsztynTV