Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach szpitale dostaną 9 nowych ambulansów

Fot. K.Olszewski

9 szpitali na Warmii i Mazurach otrzyma nowe ambulanse ratownictwa medycznego. Tym samym z użytkowania wycofany zostanie najbardziej wyeksploatowany tabor. Pieniądze na wymianę ambulansów pochodzą z programu krajowego – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Rozpoczynamy w województwie warmińsko-mazurskim podpisywanie umów w ramach programu wymiany ambulansów. To jest program krajowy ustanowiony na poziomie rządowym. W Polsce na wymianę 200 karetek przeznaczonych zostanie w sumie 80 mln zł. Na Warmii i Mazurach wymienionych będzie 9 ambulansów a koszt przedsięwzięcia wynosi 3,6 mln zł

– powiedział podczas podpisywania promes na wymianę ambulansów wiceminister Gadomski.

Wskazał, że program dotyczy najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych karetek.

Chodzi o to, by ratownicy medyczni dysponowali bezpiecznym i najwyższej jakości sprzętem. Są to ważne cechy, bo w ratownictwie liczą się czasem nie minuty ale sekundy i możliwość szybkiego dojazdu i skorzystania ze sprzętu najwyższej jakości może uratować życie

– ocenił wiceminister.

Dodał, że „obecnie w ochronie zdrowia należy utrzymać pewne standardy i ambulanse nie mogą mieć więcej niż 5 lat”. Wskazał, że w Polsce średnio co trzecia karetka ma 6 lat i obecna wymiana zapewni utrzymanie standardów.

W czwartek promesy na wymianę ambulansów otrzymali przedstawiciele szpitali w Lidzbarku Warmińskim oraz w Szczytnie. Wiceminister zdrowia podpisał także umowę na współfinansowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Nowoczesny aparat USG i trzy mikroskopy do diagnostyki molekularnej dzięki pieniądzom z ministerstwa będzie mógł zakupić Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Resort przekazał 611 tys. zł. Jak powiedziała dyrektor placówki dr Krystyna Piskorz – Ogórek sprzęt zasili oddział onkologii i hematologii dziecięcej. „Nowoczesny aparat USG i trzy mikroskopy do diagnostyki molekularnej pozwolą na ocenę genetyczną i dopasowanie leczenia pod kątem skuteczności”- wyjaśniła.

Dzięki niemu możliwe będą badania pacjentów po chemioterapii, w okresie w którym lekarze sprawdzają, jak postępuje remisja choroby. Pozwoli także na badanie małych pacjentów z wadami wrodzonymi. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie leczy rocznie 850 pacjentów z chorobami onkologicznymi.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Autorka: Agnieszka Libudzka (PAP)/D. Grzymska
Fot. K. Olszewski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Iwona Arent, Artur Chojecki, Urząd Wojewódzki
Następne samorządy ze wsparciem z Funduszu Dróg Samorządowych. „Na te remonty mieszkańcy czekali od dawna”

Prawie 30 milionów złotych - to dofinansowanie na lokalne trasy, jakie otrzymały dziś niektóre samorządy z okolic Olsztyna. W urzędzie wojewódzkim podpisano kolejne umowy na realizację...

Zamknij
RadioOlsztynTV