Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na Warmii i Mazurach lawinowo rośnie liczba pożarów traw. W miniony weekend strażacy interweniowali ponad 100 razy

Pożar traw na nasypach kolejowych

Wiosna to czas, kiedy ratownicy mają szczególnie dużo interwencji związanych z gaszeniem pożarów traw.

Strażacy apelują o szczególną ostrożność w obchodzeniu się z ogniem. Jak informuje kapitan Rafał Melnyk z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej, pożarów traw przybyło wraz ze wzrostem temperatury.

Tylko w marcu gaszono 317 pożarów traw. Ostatni weekend pokazał, że dużo takich zdarzeń było w powiecie olsztyńskim. Tylko przez ostatnie 3 dni wyjeżdżano do ponad stu pożarów.

Jak podkreśla kapitan Rafał Melnyk wciąż niepokojące są przyczyny powstawania takich pożarów.

W pewnej części są to pożary wywołane przez podpalenia. Kiedyś uważano, że podpalanie traw powoduje użyźnianie gleby. Jest to mylące. Pożar traw niszczy florę i faunę.

00:00 / 00:00

Często strażacy wyjeżdżają do pożarów przy trasach kolejowych, ale są też celowe, bezmyślne podpalenia. Tymczasem wypalanie łąk, pastwisk i nieużytków jest zagrożone grzywną do 5 tysięcy złotych. Gdy w grę wchodzi zagrożenie zdrowia lub życia, czy spowodowanie dużych strat materialnych może to być kara więzienia nawet do 10 lat.
Autor: B.Gajlewska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ogień, pożar, straż pożarna, strażacy
Lawinowo rośnie liczba pożarów traw

Strażacy alarmują, że w ostatnich dniach na Warmii i Mazurach stale rośnie liczba pożarów traw. Tylko dziś służby wyjeżdżały do gaszenia ognia około 50 razy. Najwięcej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV