Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na terenach zagrożonych podtopieniami monitorowany jest stan wód. Konieczne było usunięcie zatoru

Fot. Wody Polskie RZGW Gdańsk

Gdańskie Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pełni stały dyżur – informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Związany jest ze stanem gotowości ogłoszonym przez Wody Polskie.

Codziennie w RZGW zbiera się Zespół Kryzysowy, który na bieżąco ocenia sytuację w terenie. Dotyczy to nie tylko obszaru dolnej Wisły, ale także Zlewni Elbląg. Chodzi tu o bezpieczeństwo zagrożonych terenów m.in. na Żuławach Elbląskich.

Lustracją tych miejsc zajmują się służby techniczne Nadzoru Wodnego w Elblągu. W elbląskim Zarządzie Zlewni do działań przeciwpowodziowych na terenie Żuław oddelegowanych zostało 13 osób podzielonych na 3 brygady robocze. Melioranci sprawdzają urządzenia hydrotechniczne w rejonie basenu jeziora Druzno i Zalewu Wiślanego oraz na rzece Wąskiej. Konieczne było już usunięcie zatoru na rzece Elszce.

Sytuacja jest stabilna, stany rzek są na średnim poziomie. Ale potrzebna jest stała obserwacja, szczególnie tych miejsc, które wcześniej dotykało zagrożenie wynikające ze spiętrzania wód. Strażnicy wałowi otrzymali polecenie dokonywania lustracji i przeglądów odcinków wałów i budowli na terenie Żuław Elbląskich.

Zarząd Zlewni w Elblągu utrzymuje stały kontakt z Zespołami Zarządzania Kryzysowego w Pasłęku, Malborku, Elblągu i Nowym Dworze Gdańskim, czyli na całym obszarze, który może być zagrożony podtopieniami.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Na Warmii i Mazurach możliwe jest wezbranie wód włącznie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych – podają hydrolodzy.

Według komunikatu Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie, w związku z prognozowanym spływem wód roztopowych przewidywany jest wzrost poziomu wody w rzekach województwa warmińsko-mazurskiego do strefy wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Miejscami, w związku z utrzymującą się pokrywą lodową, mogą wystąpić utrudnienia przepływu i związane z tym większe wahania stanów wód. Ostrzeżenie obowiązuje od środy do wczesnego popołudnia (godz. 13) w piątek, 26 lutego.

Fot. Wody Polskie RZGW Gdańsk

Autor: M. Stankiewicz / Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy
Lepszy monitoring przeciwpowodziowy. Newralgiczne miejsca to rzeka Elbląg w Nowakowie i Wąska w Pasłęku

Wody Polskie rozbudują i zmodernizują system pozyskiwania danych o zagrożeniu powodziowym, czyli monitoring przeciwpowodziowy na Żuławach. Chodzi o urządzenia telemetryczne służące do monitorowania rzek, kanałów i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV