Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na plażach w regionie ruszył sezon kąpielowy. Nie wszystkie kąpieliska będą pilnowane przez wykwalifikowanych ratowników

Plaża miejska w Ełku. Fot. M. Zbrożek

Na kąpieliskach na Warmii i Mazurach ratownicy będą pracować do 1 września. Z powodu braków kadrowych nie wszystkie dotąd strzeżone kąpieliska tego lata będą pilnowane przez wykwalifikowanych ratowników.

Na przykład w granicach administracyjnych Olsztyna jest kilkanaście jezior, ale w tym sezonie wakacyjnym w mieście będą działały jedynie trzy strzeżone kąpieliska: dwa w CRS „Ukiel” (oraz wodny plac zabaw) oraz nad jeziorem Skanda. W sumie ratownicy będą pilnować 239 metrów bieżących plaż.

Zrezygnowaliśmy z prowadzenia strzeżonych kąpielisk na Słonecznej Polanie i przy hotelu Omega

– poinformował rzecznik prasowy Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSIR) w Olsztynie Zbigniew Szymula, który przyznał, że mniejsza liczba strzeżonych kąpielisk to m.in. efekt kłopotów z zatrudnieniem ratowników.

W sumie potrzebujemy 55 ratowników, część z nich na kąpieliska została przesunięta z basenu przy ul. Głowackiego, który latem będzie zamknięty, reszta to osoby zatrudnione na umowę-zlecenie na dwa letnie miesiące

– przyznał Szymula i dodał, że niektórzy ratownicy to osoby, które do pracy na kąpieliskach w Olsztynie przyjechały z innych miejscowości w regionie.

Kąpieliska na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich będą pilnowane przez ratowników Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Mamy pełną obsadę na całe lato, choć nie było łatwo załogę skompletować

– przyznał dyrektor MOPR Jarosław Sroka. Dodał, że MOPR zapewnia ratowników dla kąpielisk prowadzonych przez samorządy, z którymi współpracuje przez cały rok.

Ośrodki wczasowe, czy hotele leżące nad jeziorami same zapewniają swoim kąpieliskom ratowników

– przyznał Sroka.

Sezon kąpielowy rozpoczął się również w Ełku. O bezpieczeństwo wypoczywających zadbają ratownicy.

Do dyspozycji mieszkańców i turystów są dwie plaże miejskie, tzw. stara przy ul. Parkowej i nowa na ul. Kolbego. Przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 10 do 18 kąpielisk będą strzec ratownicy. O stanie wody i jej temperaturze będą informowały specjalne tablice. Na obu plażach do dyspozycji plażowiczów są sanitariaty i pomosty. Nowe kąpielisko jest dodatkowo wyposażone w natryski i przebieralnie.

Sezon potrwa do 1 września. Dzieci w wieku do 13 lat mogą przebywać na terenie kąpielisk wyłącznie pod opieką dorosłych.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Zbrożek/J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, ratownicy, plaża, kapieliska
Powstało już ponad 40 wariantów jej przebiegu. Powiat mrągowski apeluje o przyspieszenie budowy ekspresowej S16

Rada powiatu w Mrągowie zaapelowała o przyspieszenie prac związanych z budową drogi ekspresowej S16. To kolejny samorząd z Warmii i Mazur, który przyjął uchwałę w sprawie...

Zamknij
RadioOlsztynTV