Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Na koniu po zdrowie

Fot. M. Szczygło

Historia konia rozpoczęła się wiele milionów lat przed rozwojem najstarszych cywilizacji. Koń od lat także służył człowiekowi.

Był wykorzystywany do pracy na roli, ciągnięcia wozów i do jazdy wierzchem. Człowiek przez długi czas traktował konia jako niezawodny środek transportu. Te wyjątkowe zwierzęta pomagały w trakcie działań wojennych. Konie transportowały broń, czy artylerię, albo służyły oficerom jako wierzchowce. W takich wojennych okolicznościach towarzyszył im strach, musiały dostosować się do warunków, zmagać z głodem czy ranami. Wiele z nich było siłą zabieranych od właścicieli. Dziś konie mają nieco spokojniejsze życie. Choć często słyszymy o złym traktowaniu tych mądrych i dostojnych zwierząt, o targach, w czasie których są bestialsko traktowane, o ich głodzeniu, o tym jak ciągną przeładowane ludźmi wozu w wielu miejscach w Polsce.

W audycji „Cztery łapy” opowiedzieliśmy Państwu, jakimi tak naprawdę zwierzętami są konie. Czym się charakteryzują? Jaka jest ich specyfika? Jak powinniśmy się z nimi obchodzić? W czym mogą człowiekowi pomóc? Na czym polega hipoterapia?

Zapraszamy do wysłuchania audycji Cztery łapy

00:00 / 00:00

ADOPCIAKI:

Dziś polecamy Wam do adopcji młodego psa Tokyo, który od kilku miesięcy jest podopiecznym Przytuliska dla Zwierząt w Lidzbarku Warmińskim.
To kundelek, który w swoim życiu przeszedł już naprawdę wiele. Ludzie, z którymi przebywał, znęcali się nad nim i traktowali go z wielkim okrucieństwem. Piesek trafił do przytuliska w opłakanym stanie. Na szczęście pracownicy, wolontariusze i weterynarze wyprowadzili go na prostą. Jest wesoły, ale ostrożny. Zostało w nim to, co przeszedł. Po kilku miesiącach spędzonych w przytulisku kocha miłością ogromną i bardzo pięknie to okazuje.

Tokyo to drobnej budowy i delikatny piesek. Bardzo lubi być z człowiekiem, ale dogaduje się też z psami i kotami. Na spacerach nie ciągnie, jest wpatrzony w opiekuna. Jest zdrowy i wykastrowany. Bardzo lubi zabawy z piłką czy pluszakami.

Jeżeli jesteście zainteresowani adopcją prosimy o kontakt z Przytuliskiem dla Zwierząt w Lidzbarku Warmińskim: 500 071 482.

Autor: M. Szczygło
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, koń, konie
Ostatnie przygotowania do Rajdu Konnego im. płk. Łupaszki

W Stadninie Koni w Kierzbuniu niedaleko Biskupca trwają ostatnie przygotowania do 7. Rajdu Konnego im. płk. Łupaszki. To wydarzenie upamiętniające żołnierza niezłomnego Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka"...

Zamknij
RadioOlsztynTV