Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mariusz Borsiak

06d56a0f.jpeg

Mariusz Borsiak - W Radiu Olsztyn od 1985 roku. W ogólnopolskich konkursach radiowych zdobył kilkanaście nagród za reportaże. Większość dotyczyła wpływu polsko-niemieckich stosunków na losy ludzi oraz mniejszości narodowych. M. in. w 1987 roku zwyciężył w konkursie organizowanym przez zielonogórskie Radio „Zachód” audycją „Mój Heimat – Mazury”. Jego bohaterem był pochodzący z Nidzicy  Mazur Burkhard Ollech. W jednym z wywiadów reżyser filmowy Wojciech Smarzowski powiedział, że rozmowa z nim zainspirowała go do stworzenia głośnego filmu „Róża”. Jego kolejne osiągnięcia to nagrody za reportaże: Telewizji i Radia Republiki Ukrainy w konkursie “My native land” i na Festiwalu Medialnym w Łodzi w konkursie “Człowiek w zagrożeniu”. Zdobywał także nagrody: w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu „Bałtyk 2013”, organizowanym przez Radio Koszalin, i, także w 2013, SDP przyznało mu główną nagrodę im. Seweryna Pieniężnego, uznając go najlepszym dziennikarzem Warmii i Mazur. Zasiada w jury polsko-ukraińskiego konkursu „Kalinowe Mosty”. Pomysłodawca i organizator  Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż Radiowy “Pogranicze”. Dzięki temu projektowi archiwum Polskiego Radia Olsztyn wzbogaciło się  o ok. 250 najlepszych polskich reportaży poruszających problematykę Pogranicza. Na Uniwersytecie Warszawskim  została obroniona  praca magisterska opisująca Pogranicze na podstawie uczestniczących w konkursie audycji ( Izabela Paszko UW 2006 rok \"Opis pogranicza. reportaże radiowe jako żródło opisu wielokulturowości współczesnej Polski \". W 2014 reportaż Mariusza Borsiaka pt. „Düsseldorf – Warszawa: trochę ponad godzinę” zdobył w Poczdamie Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Absolwent pedagogiki kulturalno – oświatowej na olsztyńskiej WSP i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi w 2002 roku.
Potrafi dzielić się swoim dziennikarskim doświadczeniem - m. in.  prowadził przez wiele lat warsztaty radiowe dla studentów wydziału dziennikarstwa UWM.Interesuje się historią II Wojny Światowej, historią stosunków polsko-niemieckich oraz motoryzacją. Na antenie znane są także jego audycje propagujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny” wyróżniła go za popularyzację tej tematyki medalem „Secura Via”.

E-mail: m.borsiak@radioolsztyn.pl

 

Prowadzi audycje

Reportaż

Usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i wsłuchajcie się w niesamowite historie. Reportażyści Polskiego Radia Olsztyn zabiorą Was w podróż do radiowej krainy wyobraźni.  W każdy piątek o 18.30 zapraszamy do wysłuchania reportażu w Polskim Radiu Olsztyn.

 

Przystanek Historyczny

Z tej audycji dowiecie się o ważnych wydarzeniach historycznych związanych z aktualnym dniem. Przypomina o ludziach i wydarzeniach, tworzących dzieje Warmii, Mazur i Powiśla.

Od poniedziałku do piątku o 8.45 i powtórka o 16.45. Zaprasza Mariusz Borsiak.

Nasza historia

Cotygodniowa audycja o historii Polski i regionu. Najważniejsze wydarzenia z warmińsko – mazurskiego kalendarza. Daty i głosy, które chronimy przed zapomnieniem! Mariusz Borsiak zaprasza w każdą niedzielę o godzinie 16.30

RadioOlsztynTV