Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Muzyka organowa w międzynarodowej obsadzie. Świętolipskie Wieczory Muzyczne potrwają do września

Organy w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce. Fot. A. Kulik

W Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce rozpoczynają się 31. Wieczory Muzyczne. To prestiżowa, cykliczna impreza o randze międzynarodowej.

Świętolipskie Wieczory Muzyczne mają charakter koncertów muzyki organowej i kameralnej z udziałem wielu instrumentów, a także koncerty wokalistów towarzyszących organom. W programie znalazły się również występy chórów. W jednej z najpiękniejszych bazylik Maryjnych koncertują wybitni polscy i zagraniczni organiści.

Koncerty mają długą historię – przypomina ojciec Aleksander Jacyniak, superior Domu Zakonnego Towarzystwa Jezusowego w Świętej Lipce.

Jak dodaje ojciec Aleksander Jacyniak dodatkowym walorem muzycznego przedsięwzięcia są wnętrza świętolipskiej świątyni.

W tym roku Świętolipskie Wieczory Muzyczne będą składać się z dwóch modułów: 13 koncertów oraz konkursu organowego. Koncerty odbywać będą się przez całe wakacje w każdy piątek o godzinie 20. Koncerty zakończą się 6 września.

W 2018 roku Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce zostało wpisane na listę Pomników Historii. Odwiedza je rocznie około 400 tysięcy wiernych. Radio Olsztyn sprawuje patronat medialny nad imprezą.

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. S.Ostrowski

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Fot. S. Ostrowski

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzyka, kultura, Świeta Lipka
Muzyka dawnej Warmii

W zbiorach Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie znajdują się rękopiśmienne zapisy nutowe z XVIII i początku XIX wieku. Dyrektor biblioteki postanowił „wydobyć je...

Zamknij
RadioOlsztynTV