Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mundury z kamerami? Rusza pilotażowy program MSWiA

Fot. Archiwum RO

Polscy policjanci będą mieli kamery na mundurach. Na razie  będą posługiwać się nimi funkcjonariusze z garnizonów: stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego.

– Wierzę głęboko w to, że do końca tego roku, w tych trzech garnizonach funkcjonariusze wyjdą do służby już z kamerkami. Bardzo zależy nam na szybkim wdrożeniu procesu testowego – mówił w Szczytnie nadinsp. Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji.

Takie rozwiązanie  wymaga jednak zmiany przepisów prawa.

– Chodzi tu o używanie tego typu urządzeń w miejscach niepublicznych, na przykład podczas interwencji domowych. Mam nadzieję, że wszystkie siły polityczne i społeczeństwo zaakceptują ten pomysł – wyjaśniał Jarosław Zieliński, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji .

MSWiA oraz Komenda Główna Policji przekonują, że to pomysł, który pomoże w rozwiązywaniu konfliktowych sytuacji – zarówno w przypadku postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy, jak i spraw karnych.

Idea podoba się również Olgierdowi Dąbrowskiemu-Żegalskiemu,wiceprezesowi Sądu Okręgowego w Olsztynie

– Poszedłbym nawet o krok dalej. Uważam, że należałoby wszystkie czynności, które później będą przeprowadzane przed sądem, w ten sposób rejestrować. Mam tu na myśli na przykład przesłuchanie świadka, biegłego, wykonywanie czynności takich jak oględziny, okazanie.

W pilotażowym programie z kamerek na mundurach korzystać będą policjanci drogówki i patroli interwencyjnych.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M.Lewiński

Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, kamery, mundur, Jarosław Zieliński, Jarosław Szymczyk
Próbowali okraść bankomaty. Dziś staną przed sądem

Przed Sądem Rejonowym w Olsztynie  odbędzie się kolejna rozprawa w procesie dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę kradzieży dwóch bankomatów. Pierwszy raz, w maju 2015 roku, przy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV