Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ministerstwo Sprawiedliwości: sędzia Juszczyszyn podważył status sędziego powołanego przez prezydenta. KO: to zemsta polityków na niezależnym sądzie

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn w nieuprawniony sposób podważył status powołanego przez prezydenta sędziego.

Wczoraj Paweł Juszczyszyn, który nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list osób popierających kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa, został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Był on delegowany z olsztyńskiego Sądu Rejonowego.

Sprawiedliwości Sebastian Kaleta uważa, że sędzia Paweł Juszczyszyn w nieuprawniony sposób podważył status sędziego powołanego przez prezydenta.

00:00 / 00:00

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jak przekazał jego resort, korzystając z przysługujących mu uprawnień, odwołał Pawła Juszczyszyna. Ministerstwo przekazało, że sędzia ten rozpoznawał apelację od wyroku w jednej ze spraw cywilnych.

W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości takie działanie jest niedopuszczalną ingerencją w działania konstytucyjnych organów oraz prowadzić może do „chaosu i anarchii”. Resort przekazał, że żaden sędzia nie ma prawa oceniać statusu innego sędziego, wykorzystując do tego celu postępowanie dowodowe w konkretnej sprawie. W komunikacie przekazano, że po podpisaniu przez prezydenta aktu powołania na urząd sędziego akt ten nie może być kwestionowany, co zostało potwierdzone wyrokami Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia Paweł Juszczyszyn rozpoczął delegację 1 września i miał orzekać w Sądzie Okręgowym w Olsztynie do końca lutego 2020 roku.

Tymczasem posłowie Koalicji Obywatelskiej z uznaniem odnieśli się do sądów powszechnych, które podjęły uchwały w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Posłowie opozycji uznali też, że odwołanie z delegacji olsztyńskiego sędziego, który domagał się od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia do KRS, to zemsta polityków na niezależnym sądzie.

Według posłów Koalicji Obywatelskiej najlepszym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie się z jakimikolwiek orzeczeniami przez sędziów, którzy zostali wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa i uchwalenie nowej ustawy, która przywróciłaby sądownictwu niezależność od partii rządzącej.

Autor: IAR
Redakcja: B.Gajlewska/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, sędzia, sąd okręgowy, sąd rejonowy, delegacja, ministerstwo sprawiedliwości
Za biedny by przeprosić prezydenta Olsztyna. Odroczono proces w sprawie gróźb pod adresem Piotra Grzymowicza

Sąd Rejonowy w Olsztynie do 10 grudnia odroczył proces dotyczący gróźb internauty kierowanych pod adresem prezydenta miasta. Piotrowi Grzymowiczowi groził śmiercią 24-letni wówczas Sergiusz P. z...

Zamknij
RadioOlsztynTV