Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MŚ 2022: Polska gra o awans z Francją. „Może nam wyjść niesamowity mecz”

Fot. PAP/EPA

„Cel, jakim był awans z grupy, został już osiągnięty. Mam nadzieję, że nasi piłkarze zrzucą presję wyniku i pokażą bardziej ofensywny styl” – powiedział Henryk Kasperczak przed dzisiejszym meczem z Francją na mundialu w Katarze.

Były uznany piłkarz i trener docenił sukces, jakim jest pierwszy od 36 lat awans biało-czerwonych do 1/8 finału mistrzostw świata, ale nie jest zadowolony ze stylu gry, jaki prezentuje drużyna Czesława Michniewicza.

Trzeba się cieszyć z awansu, bo to jest sukces, na który czekaliśmy bardzo długo. Wynik jest dobry i za 20 lat będziemy tylko o tym mówić, ale to, co pokazali polscy piłkarze nie jest pocieszające. Osobiście nie lubię takiego stylu. Nasza drużyna męczy się na boisku, nie pokazuje nowoczesnego futbolu, opartego na szybkości i technice. Jesteśmy bardzo wycofani, liczymy, że przez przypadek padnie jakaś bramka. Nie myśli się o wyprowadzaniu piłki w taki sposób, aby skonstruować akcję. Nie ma tego co w futbolu jest najfajniejsze, czyli dążenia do strzelenia gola

– tłumaczył Henryk Kasperczak.

Medalista mistrzostwa świata z 1974 roku zwrócił uwagę, że we Francji przed niedzielnym meczem dużo pisze się o defensywnym stylu gry Polski, ale nie jest to wyśmiewanie się, tylko pokazanie rzeczywistego obrazu.

Oni piszą prawdę, bo nasz zespół tak właśnie wygląda na boisku. Są realistami, nie jest to z ich strony wojna psychologiczna. Nie znaczy to, że Polska nie może zaskoczyć. Widzimy, co się dzieje na tych mistrzostwach. Argentyna przegrała z Arabią Saudyjską, Brazylia z Kamerunem, a Francja z Tunezją. To są wielkie sensacje. Nam też może wyjść niesamowity mecz.

Kasperczak, który mieszka od wielu lat we Francji, zwrócił uwagę, że w najmocniejszym składzie Francuzi prezentują bardzo nowoczesny futbol.

 Taktyka jest ustawiona tak, aby wygrywać. Takie też jest nastawienie mentalne. Mają skutecznych zawodników, potrafią kreować sytuacje bramkowe, ale potrafią się też bronić. Nie robią byle czego na boisku, ale mają wypracowane kombinacje, które realizują.

Henryk Kasperczak ma nadzieję, że dziś Polacy zagrają odważniej niż przeciwko Meksykowi czy Argentynie.

Po meczu z Arabią mówiłem, że nie należy zmieniać składu, który wygrał. Nie wiem dlaczego na Argentynę za Arkadiusza Milika wyszedł Karol Świderski. To jest napastnik, który potrafi wykańczać akcje, a Michniewicz wstawił go i liczył, że będzie pracował w defensywie. W trakcie meczu okazało się, że Lewandowski był kompletnie osamotniony, jak w spotkaniu z Meksykiem. Co on może zrobić, jak nie dostaje piłki? Ustawienie z Arabią było dobre, gra ofensywna w miarę ciekawa i w tym kierunku trzeba iść

– podsumował były uznany piłkarz i trener.

Spotkanie Polska-Francja, którego stawką jest awans do 1/8 finału mundialu w Katarze, rozpoczęło się o godzinie 16 czasu polskiego.

Fot. PAP/EPA

Fot. PAP/EPA

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy z PAP

Więcej w piłka nożna, Polska, mundial, mecz, Mistrzostwa Świata, Francja, Katar
M. Żukowski: Argentyńczycy zdominowali nas również na trybunach

Stylem absolutnie nie zachwycili, wynikiem - również. Polscy piłkarze, mimo porażki 0:2 z Argentyną, wyszli jednak z grupy i awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata. Dominację...

Zamknij
RadioOlsztynTV