Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Można zgłaszać filmy na międzynarodowy festiwal WAMA w Olsztynie

WAMA Film Festival. Fot. Przemysław Skrzydło

Startuje nabór do dwóch sekcji konkursowych festiwalu – Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych oraz Konkursu Filmów Krótkich. Zgłoszenia można przesyłać do 10 września 2018 roku.

5. edycja WAMA Film Festival w Olsztynie odbędzie się między 9 a 13 października 2018 roku.

Jak co roku, szukamy filmów związanych z najważniejszymi problemami współczesnego świata, oscylującymi wokół tematu wielokulturowości, funkcjonowania różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych

– mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu.

Dlatego kluczem selekcji do konkursu fabuł jest kryterium współprodukowania obrazu przez ekipy z różnych krajów. Koprodukcja filmowa jest siłą rzeczy zapisem dialogu międzykulturowego. To widać na ekranie i to pasuje do moich rodzinnych stron – Warmii i Mazur.

WAMA Film Festival tradycyjnie obradowały będą dwa składy jurorskie, złożone z twórców i krytyków filmowych. Pula nagród poszerzy się w tym roku o jedną znaczącą pozycję, która powinna zainteresować przede wszystkim filmowców stawiających pierwsze kroki w branży. Poza tradycyjnymi Grand Prix w obu konkursach po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda specjalna za najlepszy debiut. Nagrodzie patronuje sponsor, który wspiera festiwal od pierwszej edycji – Michelin Polska.

Pięć lat temu Michelin Polska postanowiło wesprzeć kiełkującą dopiero inicjatywę WAMA Film Festival, tym samym pomogło zbudować fundamenty dzisiejszej mocnej marki imprezy. „Wydaje się więc zupełnie naturalne, żeby olsztyńska firma patronowała nowej nagrodzie i w tej formule kontynuowała rolę mecenasa młodych talentów.

– mówi Maciej Dominiak, producent festiwalu.

W Konkursie Filmów Krótkich swoją nagrodę przyzna również Jury Warmii i Mazur, które zastąpi funkcjonujące przez cztery lata Jury Mniejszości Kulturowych. Wręczone zostaną także nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Z kolei w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych, poza nagrodą główną, zostanie przyznana nagroda publiczności.

Szczegółowe informacje o wymogach formalnych i procedurze zgłoszeniowej znajdują się w regulaminie festiwalu.

Formularz zgłoszenia filmów znajduje się pod adresem wamafestival.pl/nabor-filmow-2018

Wyniki selekcji pojawią się na stronie festiwalu do 17 września 2018 roku.

WaMa Film Festival. Fot. K. Kaszubski

WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Programy edukacji filmowej realizowane w ramach festiwalu współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Partnerem festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska. Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz. Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference. Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.

 

Autor: Ł.A/mat. prasowe
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, festiwal
Znacie ten niezwykle popularny utwór? Teraz powstał o nim film!

Prawdziwa historia powstania największego religijnego hitu w dziejach amerykańskiej muzyki. Skomponowany przez Barta Millarda i zespoł MercyMe utwór „I Can Only Imagine" z miejsca podbił listy...

Zamknij
RadioOlsztynTV