Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Morski Oddział Straży Granicznej czeka na chętnych do służby

Fot. MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej zachęca do wstąpienia w jego szeregi. Szansę na przyjęcie ma każdy, kto pomyślnie przejdzie procedurę kwalifikacyjną.

Wymagania wobec kandydatów określa prawo. Służbę w Straży Granicznej może więc pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła  35 lat. W niektórych przypadkach szansę na przyjęcie mają także osoby starsze, posiadające kwalifikacje lub umiejętności szczególnie przydatne w Straży Granicznej.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. Pierwszy to sprawdzenie dokumentów, rozmowa kwalifikacyjna oraz badania psychologiczne i psychofizjologiczne (tzw. wariograf). Drugi etap odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu komisja lekarska ustala zdolność kandydatów do służby.

Postępowanie kwalifikacyjne trwa kilka miesięcy. Po ślubowaniu w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku nowi strażnicy graniczni wysyłani są na ośmiomiesięczne szkolenie. Po ukończonym szkoleniu podstawowym i podoficerskim nowi funkcjonariusze kierowani są do służby w placówkach i dywizjonach Morskiego Oddziału SG. Pracują między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających czy przewodnicy psów służbowych.

Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich pograniczników i niemieckich policjantów. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.

Dokumenty można składać w najbliższej miejscu zamieszkania placówce Straży Granicznej. Szczegółowe informacje są na stronie internetowej www.morski.strazgraniczna.pl.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rekrutacja
Rekrutacja do szkół średnich. Znamy wyniki w Elblągu

Ponad trzy tysiące absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych ubiegało się o przyjęcie do szkół średnich i zawodowych w Elblągu. Dwieście osób nie znalazło się na listach,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV