Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MOPR apeluje do wędkarzy: wchodzenie na pokryte lodem jeziora jest niebezpieczne

Fot. A. Skrago

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje do wędkarzy o niewchodzenie na zamarznięte tafle jezior.

Wahające się temperatury powodują, że teraz jest to szczególnie niebezpiecznie. Ostatnie przypadki utonięć doświadczonych wędkarzy powinny być przestrogą.

Dziś na mazurskich zimowych jeziorach znowu widać osoby łowiące ryby – mówi ratownik MOPR Karol Dylewski.

Na Niegocinie siedzi pięciu wędkarzy, na jeziorze Roś dwóch kolejnych. Mamy informację, że jest podwójny lód, czyli jest lód, potem warstwa wody i znowu lód. Nigdzie nie ma takiego samego lodu. Można wejść jedną drogą, pójść gdzieś obok i wpaść do wody.

Karol Dylewski podkreśla, że nawet ratownicy zrezygnowali w ostatnim czasie z patrolowania zamarzniętych akwenów z pomocą poduszkowca.

Temperatura dodatnia, ujemna, opady deszczu i opady śniegu powodują, że wszystko to izoluje nawet do ujemnej temperatury. Lód przymarza, jego struktury są różne, wytrzymałość też i wejście na lód jest bardzo niebezpieczne.

Wczoraj na jeziorze Tałty pod dwoma wędkarzami załamał się lód. Jeden z mężczyzn wydostał się z wody o własnych siłach, drugi 73-letni nie żyje.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, lód
Tragiczny finał poszukiwań 71-latka. Ciało mężczyzny znaleziono na brzegu jeziora

Tragiczny finał poszukiwań 71-letniego mieszkańca Borek w gminie Świętajno w powiecie oleckim. Ciało poszukiwanego od wczoraj mężczyzny znaleziono po zmroku na brzegu jeziora - mówi oficer...

Zamknij
RadioOlsztynTV