Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

MON wyróżnił kombatantów z regionu. Żołnierze AK otrzymają awanse na wyższe stopnie oficerskie

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Łukasz Węglewski

Jedni z ostatnich żołnierzy Armii Krajowej, żyjący na Warmii i Mazurach, otrzymają awanse na wyższe stopnie oficerskie. Są wśród nich mieszkańcy powiatu olsztyńskiego: Irena Tyman i Henryk Krzyszczak.

Irena Tyman urodziła się w 1921 roku w Wilnie. Działalność konspiracyjną – jako łączniczka- rozpoczęła w 1941 roku. Do jej obowiązków należało dostarczanie broni i amunicji, ukrywanie rannych oraz pośredniczenie w korespondencji między partyzantami i ich rodzinami. Po wojnie była szykanowana przez NKWD i UB. W 1958 roku osiedliła się w Stawigudzie, gdzie mieszka do dziś.

Henryk Krzyszczak, ps. Dąbek urodził się w 1923 roku. Był żołnierzem 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Brał udział w wyzwalaniu Wilna. Po wojnie osiadł w Olsztynie. Jest aktywnym działaczem organizacji kombatanckich.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej oboje zostali mianowani na stopnień majora. W ubiegłym tygodniu awans na stopień majora odebrał kombatant Lucjan Deniziak. Kapitanami, decyzją szefa MON, zostali ponadto Jadwiga Łubniewska, Wanda Bortkiewicz i Adam Jaworski. Wszyscy są mieszkańcami województwa warmińsko- mazurskiego.

 

Autor: M. Sochacki
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kombatanci, odznaczenia, awanse, stopnie oficerskie, Irena Tyman
Rozpowszechniają wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym. Żołnierze WOT z regionu wyróżnieni

Siedmioro żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało odznaczonych medalami za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Są one przyznawane m.in. za wybitne działania w...

Zamknij
RadioOlsztynTV