Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mobilizacja wojskowa w Rosji i temat „szubienic” w audycji Jeden na Jednego

Fot. M. Rutynowski

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej.

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

  • Małgorzata Matuszewska-Boruc – partia Lewica Razem
  • i Henryk Żuchowski – Prawo i Sprawiedliwość.

Temat 1

Rosja ogłosiła wczoraj częściową mobilizację. Mają jej podlegać rezerwiści, przede wszystkim ci, którzy służyli w przeszłości w armii. Trzeba się martwić, czy cieszyć, bo taka decyzja świadczy o poważnych brakach kadrowych w rosyjskiej armii. W Rosji od razu zaczęły się też protesty przeciwko mobilizacji. Te protesty mogą doprowadzić do zmiany decyzji rosyjskich władz?

Temat 2

Ministerstwo kultury podjęło decyzję w sprawie tzw. szubienic, czyli budzącego kontrowersje pomnika dłuta Xawerego Dunikowskiego, stojącego w centrum Olsztyna. Zgodnie z tą decyzją pomnik przestaje być zabytkiem. Ministerstwo obrało przy tym ścieżkę prawną polegającą na uchyleniu decyzji – wydanej w 1993 roku – o wpisie pomnika do rejestru zabytków. Ministerstwo powołuje się przy tym na ważny interes państwa. Pomnik jest własnością miasta. Co teraz powinien zrobić prezydent Olsztyna? Odwoływać się od decyzji ministerstwa do sądu administracyjnego, czy po prostu przyjąć ją do wiadomości i w konsekwencji rozebrać pomnik?

Posłuchaj audycji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Łoś wpadł do studni. Z pomocą przybyli strażacy

Do studni w Giżycku wpadł łoś. Na pomoc wezwano strażaków, którzy wypompowali wodę i wyciągnęli zwierzaka. Studnia, do której wpadło zwierzę, znajdowała się na prywatnej posesji. To studnia...

Zamknij
RadioOlsztynTV