Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Mniej nowych mieszkań na Warmii i Mazurach. Gdzie zbudowano ich najwięcej?

W grudniu ubiegłego roku w województwie warmińsko-mazurskim oddano do użytku o 8,7 procent mniej mieszkań niż rok wcześniej. Spadła też liczba lokali, których budowę rozpoczęto. Było także mniej pozwoleń na budowę – wynika z raportu olsztyńskiego GUS.

W grudniu 2021 roku oddano do użytkowania 703 mieszkań. Najwięcej lokali przekazali deweloperzy – 369, inwestorzy indywidualni zbudowali 294 mieszkania, a w ramach budownictwa zakładowego powstało 40. Przed rokiem w tym samym czasie oddano do użytku o 20 mieszkań więcej. Liczba mieszkań w regionie jest znikoma w skali kraju i wynosi niespełna 3 procent.

W sumie w ubiegłym roku w województwie warmińsko-mazurskim oddano do użytkowania 5 tysięcy 896 mieszkań, to jest o 564 mniej niż w 2020 roku. Najwięcej mieszkań przekazano w powiecie olsztyńskim tysiąc 97, w Olsztynie 801 i powiecie ełckim 580. Najmniej lokali powstało w powiecie węgorzewskim – tylko 35.

Mieszkania o największej średniej powierzchni użytkowej powstały w powiecie węgorzewskim – 163,2 m kw. Najmniejsze lokale, poniżej 70 m kw. wybudowano w Olsztynie. Inwestorzy indywidualni oddali mieszkania o 2,5-krotnie większej przeciętnej powierzchni użytkowej niż deweloperzy.

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że w pod koniec ubiegłego roku 2021 roku starostwa powiatowe wydały pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym tysiąca 46 mieszkań, czyli o 52 mniej niż rok wcześniej. Wśród planowanych inwestycji 63,3 procent stanowią mieszkania na wynajem lub sprzedaż, a 34,2 procent to decyzje inwestorów indywidualnych. Budownictwo komunalne to zaledwie 2,5 procent wydanych zgód i zgłoszeń na budowy.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w regionie pogarsza się. Z danych wynika, że w porównaniu z grudniem ubiegłego roku o 31,8 procent spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz o 4,7 procent spadła liczba lokali, na budowę których uzyskano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.

 

Autor: PAP (J. Kiewisz-Wojciechowska)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w budowa, budynek mieszkalny, nowe mieszkania
Tragedia podczas remontu. Policja wyjaśnia przyczynę śmierci dwóch mężczyzn

Dwaj mężczyźni stracili przytomność i zmarli podczas prac remontowych w budynku w Sędławkach niedaleko Bartoszyc. Według wstępnych ustaleń, mogli zatruć się spalinami z agregatu prądotwórczego. Pracownicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV