Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Młodzież od Świętego Mikołaja odwiedziła nasze radiowe studio w Elblągu

Fot. M. Stankiewicz

Święty Mikołaj jest patronem Elbląga i jego XIII-wiecznej katedry, najstarszego kościoła w mieście. Ma też pieczę nad działającym w Elblągu od 18 lat Zespołem Szkół Pijarskich.

Licealiści z pierwszej klasy, którzy odwiedzili naszą elbląską redakcję przyznają, że co prawda już w Świętego Mikołaja przynoszącego prezenty nie wierzą, ale ten prawdziwy, którego imię nosi szkoła jest dla nich bardzo ważny.

To dobry święty do naśladowania, pomagał ludziom i nam pomoże. (…) Nie każdy chce przyjąć tę wiedzę, niektórzy wolą tego Mikołaja z darami

– podkreślają uczniowie.

00:00 / 00:00

Elbląski Zespół Szkół im. św. Mikołaja prowadzi zakon pijarów. Składa się ze szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym oraz liceum ogólnokształcące. Ma około 300 uczniów.

Fot. M. Stankiewicz

Święty Mikołaj, biskup Miry oficjalnie jest patronem Elbląga od 2016 roku

Jako opiekun żeglarzy, kupców i podróżników ma pieczę nad miastem niemal od jego założenia 785 lat temu. To był bardzo pożądany patron, pomagający w każdej potrzebie – stąd ten jego powszechny kult.

To patron miast nadmorskich, leżących nad wodą. Proszę zauważyć, że niemal w każdym mieście położonym w takich warunkach jest kościół pod wezwaniem św. Mikołaja

– wyjaśniła archeolog dr Grażyna Nawrolska.

00:00 / 00:00

– Na to, by stał się on patronem Elbląga, zgodę wyraziły wszystkie ugrupowania rządzące miastem – wspominał radny Marek Pruszak.

Jeżeli kojarzymy go tylko z obdarowywaniem dzieci, to jest za mało. Jest to też świetny patron, który łączy wiele środowisk – Wschód z Zachodem, kościoły wschodnie z zachodnimi. Jest pełen miłosierdzia i dobroczynności. Może nas wspierać.

00:00 / 00:00

Ustanowienie św. Mikołaja patronem Elbląga wymagało zgody Stolicy Apostolskiej. Dostrzegła ona wielowiekowy kult świętego istniejący w mieście.

6 grudnia każdego roku w Katedrze św. Mikołaja biskup elbląski odprawia mszę w intencji miasta i mieszkańców.

Fot. J. Sulecki

Fot. M. Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko

Więcej w uczniowie, mikołajki, święty Mikołaj, Studio Elbląg, odwiedziny, Radio Elbląg
Prezenty mikołajkowe. Co dzieci znalazły w butach?

Dziś Mikołajki. Wiele osób święty Mikołaj już obdarował prezentami, a niektórzy dopiero dostaną jakiś upominek. Wychowankowie olsztyńskiego przedszkola Stokrotka pochwalili się podarunkami od świętego Mikołaja: przedszkolaki...

Zamknij
RadioOlsztynTV